Pěstování rajčat v pytlích nabízí flexibilitu, úsporu místa a významné výhody pro zdraví a růst rostlin. Nemusíte také rajčata okopávat a trhat plevel. Pokud vyměníte záhon kypré půdy za tucet pytlů substrátu, můžete očekávat lákavou sklizeň na balkoně, terase, předzahrádce či na chodníčku. 

Nejpříhodnější jsou pytle ze silného plastu o objemu alespoň 75 l, kam lze umístit až 3 sazenice. Pokud použijete menší, vysaďte do něho jen jednu. Čím je plast silnější, tím lépe, protože budete moci použít pytle opakovaně. Výborně fungují i pytle od substrátu, které tak šikovně využijete.

Doporučuje se vždy ustřihnout roh pytle, aby mohla odtékat přebytečná voda. Během růstu rostliny vyvazujte k opěrnému kůlu či tyči. U tohoto způsobu pěstování se z půdy často rychle vyčerpá vápník a plody pak trpí suchými hnědými skvrnami. Abyste tomu zabránili, během vegetace přihnojujte vápenatými hnojivy.

Koukněte se na další užitečné rady k pěstování rajčat v pytlích níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Kdy rajčata zasadit

Pokud chcete být v pěstování rajčat úspěšní, vysazujte sazenice ve stejnou dobu jako na venkovní záhon. Neměly by být vystavené přízemním mrazíkům, a proto vyčkejte na ustálené teplé počasí. Ideální dobou je polovina května.

Příprava pytlů a sazenic

Ustřihněte spodní roh pytle nebo udělejte několik malých otvorů pro odtok vody a zabránění přemokření kořenů. Vyplňte pytel substrátem určeným pro plodovou zeleninu nebo přímo pro rajčata.

Doporučuje se obohatit ho kompostem pro lepší výživu. Pak už jen sazenice rajčat zasaďte tak, aby děložní lístky byly těsně nad povrchem substrátu. Zaštípněte kůlový kořínek, což podnítí růst bohatého kořenového systému.

Jak zalévat a hnojit rajčata

Rajčata v pytlích potřebují pravidelné zalévání, avšak pozor na přelévání. Udržujte substrát vlhký, ale ne přemokřený. Pro optimální růst a vývoj rajčat je klíčové pravidelné hnojení, zejména fosforem a vápníkem pro mladé sazenice a dusíkem ve dvou fázích – na jaře a při tvorbě prvních plodů. Na hnojení doporučujeme využít také obyčejný popel ze dřeva.

Zdroj: zahradnickakucharka.cz, magazindoma.cz, chalupari-zahradkari.cz

Související články