Zájem o plody rakytníku řešetlákového u nás v posledních letech rapidně vzrostl. Jsou nabité vitaminem C i provitaminem A a kromě toho obsahují také řadu minerálů, stopových prvků a zdraví prospěšných olejů. Cenné látky přitom najdete v celé rostlině, nejen v bobulích. Není proto divu, že rakytník našel široké uplatnění v léčitelství i v moderním farmaceutickém průmyslu. Jak ho pěstovat?

Rakytník je dvoudomá rostlina, z čehož vyplývá, že vedle sebe musíme vysadit samčí i samičí keříky. Na jednu samčí rostlinu počítejte nejméně dvě samičí, optimální poměr je 1 : 6. Protože podle malé sazeničky nepoznáte, která je která, vydejte se pro rakytník do specializovaného zahradnictví, kde vám nejlépe poradí.

Jakou půdu rakytník potřebuje?

Rakytník není náročný na kvalitu půdy, snáší dobře sucho i krkolomný terén. Trvale vyschlá zem mu ale prospívat nebude, stejně jako přemokřená, těžká půda s kyselou reakcí. Nejlépe mu bude na slunném stanovišti s vápenitou, při nejhorším neutrální půdou. Rakytník nehnojte dusíkem, jeho kořeny ho samy produkují. 

A protože se jedná o rostlinu světlomilnou, vyhýbáme se zastíněným místům, také se mu nedaří v bažinatých a zamokřených půdách.

Další užitečné rady, jak pěstovat rakytník, najdete níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Rakytník potřebuje pravidelný řez

Pro efektivní pěstování rakytníku a udržení jeho bohaté plodnosti je potřebný výchovný i zmlazovací řez. Rakytník je možné zapěstovat jako keř nebo jako stromek. Při menších výsadbách a pro zahrádkáře volíme odrůdy s malým vzrůstem do výšky dvou metrů, takže i ruční sklizeň a dostupnost plodů jsou snadné.

Na výhonu nesmíme najednou dělat více než 2–3 řezy, protože rakytník rány pomalu zaceluje. Hladké řezy zamažeme balzámem. Dbáme na to, aby kosterní větve vytvořily rovnoměrnou korunu.

Ve třetím a u některých odrůd až ve čtvrtém roce se na koncích jednoletých výhonů tvoří generativní pupeny a trny. Na jaře následujícího roku se z oček u vrcholu výhonu rozroste 5–7 výhonů. Tyto výhony mají potom u spodní části květy a plody.

Pro stabilní plodnost se při pravidelné kontrole keře odstraňují slabé výhony a okamžitě se odstraní větve suché, aby vysychání nepokračovalo.

Závlaha je obzvlášť důležitá

Dostatečná závlaha zabezpečí vysokou sklizeň i přírůstek plodných výhonů pro budoucí rok. Zvláště důležitá je závlaha v suchých letech v době nasazení a dozrávání plodů. U zavlažovaných porostů se na keřích zvětší plody a obsah vitaminu C až o 30 %. Závlaha má také příznivý vliv na obsah mikroelementů v plodech.

Zdroj: izahradkar.cz, abecedazahrady.dama.cz, zahradkarskaporadna.cz

Související články