Většina růží vytváří na podzim šípky. Divoké druhy v živém plotě stejně jako vyšlechtěné čajové odrůdy vytvářejí plody, jejichž jasné barvy lákají ptáky, aby je snědli a roznesli semena v nich obsažená po krajině. Některé růže však mají mnohem větší a barevnější šípky než jiné.

Nejlepší šípky vytvářejí botanické druhy, které lze vysazovat buď jako samostatné exempláře, nebo jako živé ploty v divočejších částech zahrady, kde je můžete nechat přirozeně růst bez velkého stříhání. Dobrou volbou jsou také pnoucí růže a ramblery, jejichž květní trsy se mění ve stovky šípků.

Růže patří do stejné čeledi jako jablka, takže není překvapením, že jejich plody (šípky) jsou jedlé a chutnají mírně trpce jako planá jablka. Jsou bohatým zdrojem vitaminu C, jehož obsah je až desetkrát vyšší než u pomerančů. Správná doba pro sklizeň je těsně po prvních mrazících, kdy změknou, ale jsou stále pevné a barevné. Nezapomeňte jich pár nechat pro ptáky.

Všechny tyto druhy mají společnou jednu věc: na rozdíl od většiny ostatních růží by se z nich nikdy neměly odlamovat odkvetlé květy, protože se z nich na podzim vyvinou úžasné a zdraví prospěšné šípky. Vyzkoušejte to!

Nejlepší růže (nejen) pro šípky

Růže bedrníkolistá (Rosa spinosissima)

Starobylá růže s jemnými, kapradinovitými listy a krémově bílými květy. Je oblíbená pro své časné kvetení a nenáročnost. Šípky jsou kulovité a inkoustově černé. Roste stejně dobře v hlinitých i písčitých půdách.

Růže svraskalá (Rosa rugosa)

Tato růže má nejlépe rozpoznatelné šípky. Obrovské, rajčatům podobné, jasně červené plody zdobí trnitý keř od začátku září a vydrží, dokud je nesezobou ptáci. Květy jsou jednoduché, sladce vonící s výraznými měkce žlutými tyčinkami.

Zdroj: Youtube

Růže 'Francis E. Lester' (Rosa 'Francis E. Lester')

Úžasná mnohokvětá růže, rambler, který se uplatní vysazený podél zdi nebo plotu, případně ho nechte šplhat po stromě, abyste vytvořili dojem velkých chomáčů větví plných květů. Jednotlivé, voňavé, krémově bílé květy předcházejí četným malým červeným šípkům, které se objevují začátkem podzimu.

Růže virginská (Rosa virginiana)

Tato prérijní kráska pochází z východu Severní Ameriky, kde je bezkonkurenčně nejběžnějším druhem divoké růže s leskle zelenými listy, které se na podzim zbarvují do máslově žluté. Po jednotlivých, jasně růžových květech se žlutými tyčinkami následují šarlatové, mírně zploštělé šípky, které se brzy vybarvují a přetrvávají až do jara.

Růže šípková (Rosa canina)

Naše původní šípková růže má sice neukázněný habitus, ale její voňavé květy jsou nádherné. Používáme ji k rozvolnění formálnějších částí zahrady, nebo sázíme do živých plotů a necháváme ji, ať si dělá, co chce. Po květech následují hojné vejčité červené plody.

Růže 'Fru Dagmar Hastrup' (Rosa 'Fru Dagmar Hastrup')

Malé oranžovočervené šípky vypadají jako cherry rajčátka. V létě pokrývají tuto robustní, rozložitou keřovou růži světle růžové květy s vůní hřebíčku.

 Růže Moyesova (Rosa moyesii)

Nenáročný keř, známý také jako mandarínská růže, dorůstá až tří metrů. Převisající výhony jsou hnědé barvy s nažloutlými trny. Kvete v červnu a červenci sytě růžovo-červenými jednoduchými květy. Na podzim vytváří tmavší červeno-oranžové, džbánkovitě tvarované šípky o délce 5-6 cm.

Růže filipes Kiftsgate (Rosa filipes 'Kiftsgate')

Statná popínavá růže vhodná k pěstování do stromu, kterou objevila Hilda Murrellová v zahradě Kiftsgate Court Garden, byla představena v 50. letech minulého století. Její krémově bílé květy se půvabně klenou a jsou nepřekonatelně krásné. Po květech následuje množství drobných červených šípků.

Související články