Jak obnovit zaplavenou zahradu

Záplavy

Autor: Thinkstockphotos.com

Škody, které napáchaly letošní záplavy, se, bohužel, nevyhnuly ani zahrádkám. Některé zmizely pod vodou úplně, jiné jsou tak zamokřené, že na ně nemůžeme ani vkročit.

Máme vztek, protože bychom vodu nejraději okamžitě vypudili a začali dávat záhonky do původního stavu, jenže to nejde. A tak nezbývá, než zhluboka dýchat a počkat, až půda začne sama vysychat. Pak se do toho dáme.

S čím začít

I když nám to rve srdce, nechme polozatopené záhonky na pokoji a věnujme se nejprve zahradnímu nářadí. Vytáhněme ho k nejbližšímu kanálu, proudem odstraňme nánosy bahna a nechme vše vyschnout na sluníčku. Vyčistěme také kůlny nebo sklepy a zbavme se všeho, co by se mohlo stát zdrojem plísně. Za suchého počasí nechme zamokřené prostory větrat a ošetřeme všechna zasažená místa nehašeným vápnem či jinou desinfekcí proti plísním a houbovitým chorobám.

Nutná oběť

Záplavy

Autor: Thinkstockphotos.com

Zaplavenou zeleninu se nepokoušejme zachránit a vyvezme ji na odpad. I kdyby nepřišla do styku s kontaminovanou vodou, což je nepravděpodobné, určitě ji dříve či později napadnou plísně. Jestliže se pod vodou ocitly i okrasné rostliny, obětujte i je. V naplavené vodě mohou být splašky z kanálů nebo žump či olej a benzín z poškozených strojů, a ty mohou půdu kontaminovat na řadu let. Počkejme proto, až půda začne sama vysychat, a vyvezme naplavené bahno i zasaženou vrstvu zeminy pryč.

Nebezpečí plísní

Nejlépe bude, když se domluvíme s ostatními zahrádkáři na odpadním kontejneru, ale rozhodně nic z toho nedávejme na kompost. Obnažený povrch nechme přiměřeně vyschnout a před navezením nové zeminy chemicky ošetřeme alespoň proti plísním. Vyplatí se udělat rozbor půdy, a podle něj zvolit vhodný přípravek. Každopádně se smiřme s tím, že letošní rok osejeme postižené záhony maximálně rostlinami na zelené hnojení, které na podzim zaryjeme.


PŘEČTĚTE SI TAKÉ, JAK SPRÁVNĚ VYSOUŠET ZAPLAVENÝ DŮM


Záchranné práce

Máme-li to „štěstí“, že je naše zahrádka promáčena pouze dešťovou vodou, můžeme ještě ledacos zachránit. Vyčkejme do okamžiku, kdy půda začne vysychat, a dvojitou motyčkou nebo hrabičkami nakypřeme všechnu zem, ke které se dostaneme. Dobrým pomocníkem nám může být i vertikutátor. Zásah můžeme několikrát opakovat, aby se nám netvořily hrudky. Určitě to nenechme dojít tak daleko, že půda úplně vyschne a na povrchu se vytvoří tvrdý rozpraskaný škraloup, který zničí všechny rostliny kromě plevelů, a nám nezbude, než celou „betonovou“ plochu rozkopat a vyvézt.

Nezbytná oběť

Pamatujme, že včasným zásahem můžeme zachránit mnohé okrasné rostliny, ať už se jedná o trvalky, nebo letničky. Se zeleninou - zvláště kořenovou však buďme opatrní!. Pokud se na delší čas ocitla pod vodou, je riziko nákazy houbovitými chorobami opravdu velké. O moc lépe na tom nebudou ani keříky s drobným ovocem a „úplně za vodou“ se neocitnou ani ovocné stromy. Čím dříve nakypříme zeminu okolo jejich kmenů a ošetříme je vhodným fungicidem, tím lépe pro ně i pro nás. Pokud angrešt nebo rybíz stály delší dobu v silně promáčené půdě, zřekněme se raději požitků z letošní úrody.

Aby se opět proměnil v „koberec“

Zachránit se dá i zaplavený trávník. I ten bude třeba provzdušnit pomocí vertikutátoru, jakmile půda začne vysychat. Musíme však vystihnout okamžik, kdy se nám už do země neboří boty a na povrchu se ještě netvoří škraloup. Pak se můžeme pustit do práce. Nakonec celý povrch načechrejme pomocí vějířových hrábí a případné lysiny znovu osejme. Se sekáním počkejme, dokud se tráva nevzpamatuje.

Komentáře

Načítám komentáře...