Tymián - účinné antibiotikum na vaší zahrádce

Tymián

Autor: Thinkstockphotos.com

Vypěstujte si a ochutnejte bylinku, jejíž použití nejen v kuchyni, ale i v léčitelství, jako penicilin chudých, sahá až do dob před 4000 lety.

Tymián je nízký polokeř, který dorůstá do výšky 20 až 30 cm, drobné čárkovité listy hustě obrůstají lodyhu. Květy se začínají objevovat od května a vydrží až do září, plodem jsou 4 vejčité tvrdky.

Pěstování tymiánu

Tymián

Autor: Thinkstockphotos.com

U nás se nejčastěji pěstuje ze semen, ty zasejte během března až dubna do pařeniště. Jelikož semínka klíčí na světle, stačí je umístit na povrch půdy a jen zlehka přitlačit. V květnu tymián přemístěte na záhon, nejvhodnější pro něj je kyprá písčitá či kamenitá půda, protože ve výživné zemině přichází o svou typickou kořeněnou chuť. Tymián miluje slunečné stanoviště, chráněné před větrem, nikdy ho nehnojte. Zálivka by měla být mírnější, půda však nesmí vyschnout. K zalévání je nejlepší použít odstátou vodu, která má pokojovou teplotu, tu nalévejte do podmisky.

Při pěstování doma dejte tymián na zimu na světlé místo, zálivku dodržujte mírnou a teplotu kolem 15 °C. U přezimování na záhonku je nutné rostlinku přikrýt větvičkami z jehličnanů.

ČTĚTE TAKÉ:

Sběr a sušení

Během suchých dnů okolo poledne je nejvhodnější doba ke sběru nedřevnatých větviček tymiánu. Ke sběru a následnému uchování jsou nejvhodnější ty v období těsně před kvetením. Pokud nechcete, aby vám větvičky dřevnatěly, je dobré je často sbírat. Jestliže tymián sbírat nechcete, větvičky ihned po odkvětu ve třetině seřízněte, tím rostlinka zesílí a bude hustší. Tymián se suší ve svazcích při normálních teplotách.

Léčivé účinky tymiánu

Tymián

Autor: Thinkstockphotos.com

Nejčastější formou použití tymiánu je čaj, ovšem můžete vyzkoušet i ústní vodu, tinkturu, nálev, obklady či kloktadlo.

Tymián usnadňuje trávení, má dezinfekční a antiseptické účinky a je považován za jedno z nejúčinnějších přírodních antibiotik. Pomáhá léčit horní cesty dýchací, černý kašel, astma, bronchitidu nebo angínu. Je účinný na plísně, bakterie a střevní parazity, zároveň je používán na cukrovku, revmatismus a chudokrevnost. Pokud trpíte depresemi, naplňte si tymiánem polštář, ten zklidní jak tělo, tak i duši.

Denní dávka tymiánu by neměla přesáhnout 10 g, jinak může dojít k předávkování. Těhotným a kojícím ženám se jeho užívání nedoporučuje.

Článek vznikl ve spolupráci s Semena-rostliny.cz a Pestovani.in

Titulní foto: Thinkstockphotos.com

Komentáře

Načítám komentáře...