Jak se bránit při napadení kadeřavostí broskvoní

Broskve

Autor: Thinkstockphotos.com

Toto houbovité onemocnění postihuje obzvláště broskvoně. Původcem tohoto onemocnění je houba Taphrina deformans. Touto chorobou jsou stromy napadány téměř každoročně, což je výrazně oslabuje, tudíž je jejich ochrana opravdu podstatná.

Jak se kadeřavost projevuje

 

Broskve

Autor: Thinkstockphotos.com

Prvním příznakem jsou nažloutlé, později červené puchýře na listech, ty se začínají stáčet a deformovat. Květy z velké části opadnou, plody jsou drobnější a občas se na nich objeví také skvrny či popraskání. V létě dochází k opadu napadených listů a začínají rašit nové, což strom velmi oslabuje, a to se později projeví jak na plodech, tak na schopnosti odolávat jiným chorobám a na mrazuvzdornosti stromu.  

Jak zákeřná houba přežívá

  Tato houba se dokáže šířit sporami, které přečkávají nepříznivá období, a tudíž umožňují rozmnožování. Spor se tvoří uvnitř rostlinných pletiv, v této fázi jí postřiky neuškodí. Nejlépe se jí daří ve vlhkém počasí, spory mohou přezimovat na opadaných listech, kmeni, letorostech a také na šupinách pupenů.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak se bránit

Broskve

Autor: Thinkstockphotos.com

Prevencí je obzvláště výběr odolnějších odrůd broskvoní a správný řez, který zabrání rozvoji choroby. Kondici a obranyschopnost rostliny lze zvýšit dostatečnou zálivkou a správným hnojením.

Pokud je broskvoň napadána pravidelně, je nutné začít s postřikem, ty můžete provádět kdykoli od opadu listů po začátek rašení terminálních pupenů. V průběhu aplikace a několik dní po ní je důležité, aby bylo počasí bez mrazů a deště. Postřik je vhodné po více než dvou týdnech 1x až 2x opakovat, používejte různé přípravky, aby si houba nevytvořila rezistenci. Postřikem nezapomeňte ošetřit také celý kmen a větve! Nejvhodnějšími přípravky k ochraně proti kadeřavosti jsou Champion, Dithane, Kuprikol, Korzar, Kocide, Delta nebo Optikombi.

Článek vznikl ve spolupráci s Semena-rostliny.cz a Pestovani.in

Titulní foto: Thinkstockphotos.com

Komentáře

Načítám komentáře...