Pěstujeme hlívu ústřičnou

Hlíva ústřičná

Autor: Shutterstock.com

Minulý týden jsme si řekli, jak je hlíva ústřičná strašně zdravá a dobrá. A když už to víme, můžeme si ji sami vypěstovat.

Hlíva, na rozdíl od žampiónů, nepotřebuje po celou dobu vývinu absolutní tmu, ale naopak mírné světlo. Nejlépe se jí daří na přirozeně vlhkých špalcích z čerstvě pokácených listnáčů. Rozhodneme-li se pro její pěstování a nemáme-li na své zahradě vhodný pařez, který by se dal k tomuto účelu použít, seženeme si špalek topolu, břízy, dubu, buku, habru, olše nebo vrby cca o průměru 15 cm. Ten nařežeme na kusy dlouhé 30 až 40 cm. Řeznou plochu pak pomažeme zakoupenou sadbovou hmotou, kterou lze sehnat i přes internet. Po tomto „make-upu“ polena uzavřeme do polyetylenových pytlů a uložíme ve sklepě při teplotě okolo 15 °C.

Mohlo by vás zajímat

Nejdéle do tří měsíců by je měla sadba prorůst, což je pro nás signálem, že bychom měli dřevo vyjmout a přenést ven na zastíněné místo. Tam špalky zasadíme asi z jedné třetiny do země a zakryjeme fólií, která je ochrání před vysycháním. Okolí každého špalku samozřejmě důkladně zalijeme a budeme dbát, aby nikdy nevyschlo.

Pařezy jsou perfektní

Hlíva ústřičná

Autor: Shutterstock.com

Jednodušší to s pěstováním hlívy budeme mít, pokud již na zahradě nějaký ten pařez máme. Ty pak snadno sadbou naočkujeme, čímž zabijeme hned dvě mouchy jednou ranou. Zaprvé nebudeme muset shánět poražené dřevo a zadruhé si ušetříme práci s vykopáváním kořenů a přenášením dřeva z místa na místo.

Tentokrát však zvolíme při očkování odlišný postup. Do dřeva vyvrtáme širší otvory, do nichž vpravíme sadbovou hmotu, a následně je ucpeme vypařenou korkovou zátkou nebo zavoskujeme. V obou případech se nám plodnice nejspíš objeví na podzim nebo z jara a budeme je moci sklízet i několik let.

Komentáře

Načítám komentáře...