Měsíček lékařský – lék našich babiček i skvělý doplněk v kuchyni

měsíček lékařský

Autor: Shutterstock.com

Zdroj: Shutterstock.com

Už naše babičky věděly, že léčivé účinky měsíčku jsou rozsáhlé. Hodí se především pro pročištění krve a celkovou podporu krevního oběhu. Dále je účinný při infekční žloutence, problémech s trávením (stimuluje např. činnost žlučníku) anebo při bolestivé menstruaci.

Měsíček lékařský je bylina (letnička), která roste do výšky kolem 50 až 80 cm. Její lodyha se rozvětvuje, stonek je lemován podlouhlými listy a rostlina má vřetenovitý kořen. Měsíček kvete poměrně široké období od jara do podzimu, v závislosti na tom, kdy jej zasejete, ale vzhledem k tomu, že na jedné lodyze vyroste několik stonků s květy, můžete se těšit z jejich postupného rozkvétání poměrně dlouho. Barvy bývají v odstínech od světle žluté, přes tmavě žlutou, až po temně oranžovou. Některé odrůdy se pyšní plnými květy, typické je však jednořadé okvětí.

měsíček lékařský

Autor: Shutterstock.com

Stejně jako v případě mnoha dalších rostlin, má i měsíček lékařský zajímavé léčivé účinky, a to navíc bez jakýchkoli známých vedlejších vlivů na organismus. Účinnými látkami, které tato rostlina ukrývá, jsou silice, saponin, karotenoidy, hořčiny, polyacetylenové sloučeniny apod. Užitečné části, které se z měsíčku využívají, jsou zejména květy, ale někdy také listy a stonky. Působení je samozřejmě odvislé od toho, jakým způsobem jej budete používat.

Čaj z měsíčku lékařského

Měsíček lékařský

Autor: Shutterstock.com

Vhodný je především pro pročištění krve a celkovou podporu krevního oběhu. Dále je účinný při infekční žloutence, problémech s trávením (stimuluje např. činnost žlučníku) anebo při bolestivé menstruaci. Podpůrný může být také při nádorových onemocněních.

Mast z měsíčku lékařského

Vyráběna je smícháním nasekaných částí rostliny s vepřovým sádlem či rostlinným tukem. Přikládání masti působí kladně na jizvy (včetně těch pooperačních) či křečové žíly, ale také na různé záněty, spáleniny, omrzliny, vředy, hemeroidy, akné, plísně apod.

Tinktura z měsíčku lékařského

měsíček lékařský

Autor: Shutterstock.com

Stačí přidat hrst květů do cca 1 litru pálenky a nechat vylouhovat v teplém prostředí. Použití je buď vnitřní, kdy má tinktura podobné účinky jako čaj, anebo zevní. V tomto případě je účinná při léčbě ran i pohmožděnin a pro úlevu namožených svalů.

Olej z měsíčku lékařského

Květy můžete naložit do oleje a macerovat je několik týdnů. Takto získaný olej lze využít k relaxační masáži, protože měsíček uvolňuje namožené či natažené svaly a přináší úlevu celému tělu.

Využití měsíčku lékařského je možné i v kuchyni, kde se používá jako koření. Vzhledem k jeho pikantní a nahořklé chuti, stejně jako barvě, je jím někdy nahrazován šafrán, tedy koření, které patří k nejdražším na světě. Můžete jej tedy použít do salátů, při přípravě žluté rýže i na různé druhy masa.

měsíček lékařský

Autor: Shutterstock.com

Tip: Doma si můžete vytvořit i měsíčkové víno. Do 1 litru suchého vína pouze přidáte 10 dkg okvětních listů a necháte louhovat 14 dní na chladném místě bez přístupu světla. Následně již jen přecedíte a můžete konzumovat příjemně chutnající zdravý nápoj.

Komentáře

Načítám komentáře...