Jak pěstovat na zahradě bambus

Bambusy

Autor: Pixabay

Přestože bambus pochází z teplých krajin, dá se úspěšně pěstovat i v našich podmínkách. Stálezelená a rychle rostoucí dřevnatá stébla se mohou stát zajímavými solitéry nebo posloužit jako živý plot.

Pěstování bambusů není náročné, přesto má několik zvláštností. Za prvé, bambusům nevadí ani tak mráz jako sucho. Když půda v zimě zmrzne, rostliny budou trpět nedostatkem přísunu vláhy a mohou uhynout. Proto je chráníme mulčovací kůrou nebo listím, a zálivku zajišťujeme i v zimních měsících. Dobré není ani přemokření, bambusy mají mělký kořenový systém a mohly by se vyplavit.

Druhou zvláštností je, že na rozdíl od většiny jiných okrasných rostlin u bambusů nemáme zájem na tom, aby kvetly. Rostlina totiž po odkvětu odumírá - v lepším případě odumřou jen výhony, v horším případě celý bambus. Nedá se přitom stoprocentně předpovědět, zda rostlina pokvete a kdy. Pro koupi sazenic byste se proto měli vypravit ke zkušenému pěstiteli, který vám doporučí takový kultivar, se kterým je nejlepší zkušenost.

V podmínkách mírného pásu se daří rodům Phyllostachys, Sasa nebo Pleioblastus. Pokud toužíte spíš po okrasném keři než po klasických bambusových tyčích, zkuste sazenice z rodu Fargesia; ty rostou v trsech a nerozrůstají se okolo.

Co se týče půdy, měla by být neutrální až mírně kyselá a propustná. Jílovité půdy zadržující vodu bambusu neprospívají. Hnojivo by mělo obsahovat příměs dusíku. Stanoviště bambusům vybíráme světlé, ale zvláště mladé rostliny chráníme před ostrým sluncem, které vysušuje půdu, a to i v zimě. Bambus také nesnáší vítr, potřebuje být v závětří, rozhodně mu nebude vyhovovat severní strana zahrady.

Komentáře

Načítám komentáře...