Slunečnice prozáří zahradu a vypěstují je i děti

Slunečnice

Autor: Shutterstock.com

Slunečnice jsou královnami pozdního léta. Protože se snadno pěstují a rostou rychle, jsou ideální rostlinou pro ty, co se zahradnictvím teprve začínají nebo do něj chtějí zasvětit menší děti.

Slunečnice vyrostou ze semínek do květu během tří měsíců, konec dubna je proto nejlepší dobou pro jejich vysetí. Nejprve je třeba vybrat si vhodnou odrůdu - dnešní trh nabízí i slunečnice vytrvalé, které se dobře pěstují v květináčích jako pokojovky, naleznete i odrůdy nízkého vzrůstu, jež nebudou vyčnívat ze záhonu, a nebudete je muset přivazovat, aby se nepolámaly.

Pro slunečnice vyberte stanoviště v závětří, vítr by je mohl vyvrátit i s kořeny. Stejně nebezpečné je také přemokření, půda by měla být propustná - jakmile se pod slunečnicemi vytvoří bažina, celé rostliny se vyplaví. Jinak slunečnice nejsou obzvlášť náročné na živiny; pokud je zemina dostatečně výživná sama o sobě, ani nemusíte přihnojovat. A samozřejmě, věrné svému názvu, slunečnice potřebují hodně slunce, aby se měly za čím otáčet.

Jak slunečnice vysít

Do důlku hlubokého asi 2-3 cm vložíme několik semínek a zakryjeme zeminou. Záhon můžeme posypat granulovaným hnojivem, které urychlí klíčení. Vyklíčené rostlinky rozsazujeme 20 až 60 cm od sebe, v závislosti na předpokládané výšce rostliny.

  • Tip: Pokud pěstujete slunečnice v nádobě, nemusíte pro ně shánět obrovské květináče. Kořeny rostliny se přizpůsobí prostoru, který dostanou k dispozici, jen slunečnice dorostou menší výšky, než kdybyste je zasadili do volné půdy.

Komentáře

Načítám komentáře...