Lalokonosci jsou pohromou nejen pro rododendrony

Lakonosec
Lalokonosec rýhovaný

Autor: Shutterstock.com

Brouci lalokonosci patří k velmi zákeřným škůdcům, kteří rádi napadají rododendrony a azalky, ale vezmou zavděk mnoha jinými botanickými druhy. Obecně jim chutnají různé okrasné dřeviny, objevují se také na trvalkách, jahodnících a na pokojových rostlinách.

Boj s lalokonosci není snadný, protože brouci vylézají hlavně v noci. Jejich přítomnost poznáte podle okousaných okrajů listů, což rostlinu ještě nemusí nutně zahubit, horší práci ale odvádějí larvy, které jsou skryté v hlíně a okusují kořínky a kůru kmínku. Tuto zhoubnou činnost larev pouhým okem nevidíme a teprve později si všimneme, že rostlina chřadne, žloutne a pomalu odumírá.

Lakonosec
Rododendron napadený lalokonoscem

Autor: Shutterstock.com

Na dospělé jedince platí známé postřiky typu Mospilan, Karate či Decis Flow. Ačkoli se na internetu dočtete, že brouky lze z rostlin vysbírat ručně, praxe není až tak snadná, protože lalokonosci řádí v noci, zatímco přes den jsou zalezlí. Prohlížet listy při svitu luny či baterky není úplně efektivní. Na lalokonosce ale můžete připravit past tím, že jim denní úkryt sami vyrobíte. Může to být jen prkno položené vedle napadených rostlin. Brouci by se pod něj měli pěkně nashromáždit.

Složitější je to však s larvami. Prolévání půdy chemikáliemi nezahubí jen škůdce, ale také prospěšné půdní organismy, nehledě na to, že se aktivní látky vůbec nemusejí dostat až ke kořenům, kde se pasou larvy lalokonosce. Jde-li o pokojovou rostlinu, měli bychom ji ihned přesadit a veškerou zeminu z kořínků dobře vyklepat. Na záhoně se pak při invazi lalokonosců používá sofistikovanější řešení: parazitické hlístice.

Lakonosec
Larvy lalokonosce likvidují kořínky rostlin

Autor: Shutterstock.com

Hlístice se nasazují počátkem září, kdy lalokonosci přestávají klást vajíčka a půda je ještě teplá. Do půdy je aplikujete rozmíchané ve vodě spolu s běžnou zálivkou. Hlístice samy vyhledají larvy lalokonosců a začnou na nich parazitovat, čímž je během 48 hodin usmrtí. Tato biologická metoda je účinná, pokud se dodrží určitá pravidla: musí se hlídat teplota a vlhkost půdy, jinak se hlístice neujmou.

Komentáře

Načítám komentáře...