Péče o muškáty před příchodem zimy

Muškáty

Autor: Pixabay

Muškáty nemusíme s příchodem chladných dnů vyhodit. Pokud je správným způsobem zazimujete, ozdobí vaše okna či balkon i příští rok, aniž byste museli kupovat nová semínka. Stačí dodržet několik pravidel.

Stejně jako řada jiných rostlin, muškáty po odkvětu neodumírají, jen se připravují na zimní odpočinek. Pokud bychom je nutili k růstu a k dalšímu kvetení během zimního období, rostliny by se vysílily a mohly by uhynout. Růst tedy není v této době žádoucí a musíme udělat všechno proto, abychom ho potlačili, ale přitom uchovali rostliny při životě.

V druhé polovině září proto přestaneme muškáty hnojit hnojivy podporujícími růst a nakvétání. Místo toho můžeme zvolit hnojiva podporující vyzrávání rostlinných pletiv, neužíváme je však déle než měsíc. Koncem října, před příchodem prvních mrazíků, už muškáty nehnojíme vůbec ničím a postupně jim omezujeme zálivku. V té době je také seřízneme těsně nad kolénkem tak, aby rostliny zachovaly jen asi 1/3 své velikosti.

Odstraníme všechny zbylé květy a uschlé listy a muškáty důkladně prohlédneme, abychom se ubezpečili, že nejsou napadeny plísní nebo škůdci. Nemá smysl zazimovávat nemocné rostliny, zbytečně by jen nakazily ty zdravé.

Muškáty pak umístíme na světlé a chladné místo - ideální teplota pro jejich přezimování je 6-8 °C. Nemáte-li zimní zahradu, najděte pro ně místo u okna v nevytápěné chodbě. Během zimy je zalévejte jen jednou týdně nebo jednou za čtrnáct dní, aby substrát zcela nevyschl, ale nebyl ani trvale vlhký.

Teprve od března můžeme zálivku navýšit a postupně začít s přihnojováním. V dubnu už pak zaléváme a hnojíme pravidelně.

Komentáře

Načítám komentáře...