Podomácku vyrobené nechemické postřiky, které zabírají na mšice

Mšice

Autor: Shutterstock.com

Mšice patří k nejrozšířenějším škůdcům a jsou schopné napadnout snad jakýkoli rostlinný druh, ať už ho pěstujete doma, nebo na zahrádce. Navíc se rozmnožují bleskovou rychlostí. Pokud při zahradničení neradi používáte chemii, můžete vyzkoušet tradiční recepty na postřiky, které se osvědčily našim babičkám, případně je vzájemně kombinovat.

Voda s česnekem

Česnek vyhání z těla parazity a jeho aroma nemají rády ani mšice. Rozmačkejte několik stroužků do sklenice s vodou, důkladně rozmíchejte a vyzkoušejte na postižených listech.

Nálev z kopřiv

Na bylinky a vůbec rostliny určené ke konzumaci se hodí použít něco méně aromatického, třeba kopřivy. Z nich můžete uvařit čaj a nechat ho několik hodin stát, aby řádně vychladl, a potom jím naplnit rozprašovač. Kopřivy se dají kombinovat i s pelyňkem, který je prý v boji proti mšicím taktéž účinný.

Z kopřiv se dá připravit také jícha, která funguje jako přípravek proti škůdcům i jako hnojivo. Získáme ji tak, že kopřivy zalijeme vodou a necháme týden kvasit. Nevýhodou jíchy je dlouhá doba přípravy a také nelibá vůně, která může odpudit nejen mšice, ale i nás samotné.

Mšice

Autor: Shutterstock.com

Nálev z tabáku

Zahrádkáři mívají dobrou zkušenost s tabákovým nálevem; stačí v horké vodě vylouhovat trochu tabáku určeného do dýmky či balených cigaret. Někdo louhuje i cigaretové nedopalky, což vyjde asi nejlevněji, takový postřik však rozhodně nebudeme chtít použít na rostliny určené k jídlu. Postřik z tabáku by měl být v obou případech hodně zředěný, stačí hrstka tabáku na 3 l vody.

Rajčatový postřik

Jedním z nejšetrnějších domácích přípravků je postřik z rajčatových listů, které obsahují alkaloidy hubící hmyz. Listy nasekáme najemno a necháme přes noc vymáčet ve studené vodě - horká voda by účinné látky mohla zničit. Druhý den přecedíme a můžeme použít.

Mšice

Autor: Shutterstock.com

Lógr z kávy

Máte-li rádi "turka", nevylévejte sedlinu. Můžete s ní ještě zaexperimentovat, naředit ji vodou a postříkat jí rostliny napadené mšicemi. Lógr z kávy se někdy také přisypává do květináče či na záhon jako prevence před napadením různými škůdci. Za vyzkoušení nic nedáte, káva půdě ani rostlinám nijak neublíží.

Komentáře

Načítám komentáře...