Chryzantémy – záplava barevných květů prozáří podzimní zahrady

chryzantemy

Autor: Shutterstock.com

Zdroj: Shutterstock.com

Pestré květy různých barev a velikostí, krásné kompaktní keříky, které vydrží zelené a kvetoucí až do prvních mrazíků – to jsou chryzantémy. Dříve byly považovány za hřbitovní květiny, protože jako jedny z mála vydržely čerstvé ještě na dušičky, ale dnes už se na ně naštěstí takto nepohlíží a chryzantémy si našly své stálé místo v zahradách i parcích, které zdobí po celý podzim.

Výhodou chryzantém je jejich široké využití. Lze je pěstovat jako venkovní, ale také jako interiérové rostliny, můžeme je vysázet na trvalkové záhony, ale také je pěstovat v nádobách na terase či balkoně, díky různým velikostem, kterých jednotlivé odrůdy dorůstají, můžeme vytvořit zajímavá a pestrobarevná zákoutí.

Venkovní rostliny pěstované na záhonech se určitě vyplatí vybírat mezi odolnějšími odrůdami, jež zvládnou překonat naši zimu. Pro pěstování v nádobách se zase hodí nižší drobnokvěté odrůdy, které vytvoří půvabné kompaktní keříky. Pokud budeme rostliny pravidelně opečovávat a odstraňovat odkvetlé květy, budou se na rostlinách tvořit stále nové a keřík vydrží kvést až do listopadu.

chryzantemy

Zdroj: Shutterstock.com

Venkovní odrůdy a mrazuvzdorné druhy pěstované v nádobách můžeme v zimě nechat na zahradě (rostliny z nádob doporučujeme přesadit na záhon, nebo velmi pečlivě obalit nádobu, aby byly kořeny rostlin chráněné před mrazem), nahrneme na ně lehčí zeminu a při příchodu mrazů ještě navrch naklademe chvojí či netkanou textilii. Choulostivější druhy přeneseme do chladné místnosti, ve které jsou stálé teploty mezi 4-10 °C.

Chryzantémy je vhodné koupit přímo v zahradnictvích, kde získáme přesné informace o jednotlivých druzích, a můžeme tak vybrat přesně ty odrůdy, které se hodí pro naše pěstební podmínky a lokalitu, v níž rostliny budeme pěstovat. Měli bychom dát pozor na rostliny kupované v supermarketech, jež bývají zasazené v dočasném substrátu a zpravidla dlouho nevydrží.

chryzantemy

Zdroj: Shutterstock.com

Pokud takové rostliny koupíme nebo dostaneme, v první řadě je třeba přesadit je do nádoby s kvalitní zahradnickou zeminou, jež bývá namixovaná částečně s rašelinou, neboť chryzantémám vyhovuje trochu kyselejší půda. Interiérové chryzantémy pak postavíme na chladnější stanoviště, jehož teplota nepřesahuje 16-18 °C a kam dopadají pouze rozptýlené sluneční paprsky. Rostliny je třeba zalévat pravidelně, ale nepřemokřit je. Máme-li rostliny ve vytápěných místnostech, je vhodné jim čas od času také rosit listy.

chryzantemy

Zdroj: Shutterstock.com

Jakmile rostliny odkvetou, necháme je přezimovat v chladu a jen při velmi omezené zálivce, velmi podobně jako chryzantémy venkovní, jen u interiérových dbáme na to, aby v místnosti teplota neklesla pod bod mrazu. Na jaře pak rostliny opět vystavíme na teplejší stanoviště s dostatkem slunečních paprsků a přidáme častější zálivku i hnojivo. Některé rostliny však ani v takovém případě již nenaberou tolik sil, aby vypadaly tak krásně jako na podzim. To však nevadí, během dubna z nich můžeme alespoň odebrat řízky, a namnožit si tak nové rostliny.

chryzantemy

Zdroj: Shutterstock.com

Nové řízky zasadíme do lehkého substrátu, který je namíchán s rašelinou a také s trochou písku pro odlehčení a provzdušnění půdy, a vysadíme je na stinné místo, chráněné před přímým sluncem. Navrch je zakryjeme průhlednou fólií, která k rostlinám propustí světlo, ale bude je chránit před větrem a možnými mrazíky, jež jsou pro aprílové počasí běžné. Po zmrzlých mužích, tedy v druhé polovině května, již můžeme nové rostliny přesadit na záhon nebo opět do nádoby.

Komentáře

Načítám komentáře...