Přesazování kaktusů má svá specifika. Kdy a jak ho provést?

Kaktusy

Autor: Shutterstock.com

Kaktusy patří k vděčným ozdobám osluněných parapetů. Většina druhů roste pomalu a nevyžaduje zvláštní péči. Pokud je občas zapomenete zalít, nic se neděje. Jednoho dne ale budou potřebovat přesadit.

„Přesazování dává smysl na jaře, na začátku vegetačního období. Pokud to na jaře nestihnete, můžete je přesadit i v létě, nikdy však během období klidu, tedy v zimě," radí Lenka Hrubá z květinářství Zahrada na niti. Kaktusy zpravidla nepotřebují velké květináče, stačí jim opravdu málo zeminy a méně místa na kořeny. Průměr nádoby by měl být jen o pár centimetrů větší, než je průměr těla kaktusu. Jakmile rostlina volné místo okolo stěn květináče vyplní, je čas ji přesadit.

K přesazení bychom se měli odhodlat také v případě, že kaktus ve stávající zemině neprospívá, substrát zůstává vlhký a kořeny se "neumějí" napít. Bude potřeba je prohlédnout a odstřihnout jim nezdravě vypadající a zahnívající konce.

Kaktusy
Foto: Lenka Hrubá, Zahrada na niti

Autor: Oficiální zdroj

Pro sukulenty a kaktusy se hodí substrát na běžné pokojovky smíchaný s pískem v poměru 1:1. Na dno květináče je nutné nasypat drenážní vrstvu z kamínků nebo keramzitu, která zaručí, že rostlina nikdy nebude stát ve vodě.

Vyjmutí kaktusu z původní nádoby nemusí jít kvůli nepříjemným ostnům hladce. Substrát navíc může být ztvrdlý a je tu riziko, že kaktus násilným kroucením zlomíme. Rostlinu jemně obalte novinovým papírem a květináč obraťte dnem vzhůru. Do novin ho vyklepněte i se substrátem a pak mu (suchou cestou) očistěte kořeny. Rozhodně je neomývejte vodou. Přesazený kaktus v novém květináči dokonce nebudeme celý týden vůbec zalévat. Rostlina na ten čas zastaví růst a zálivku by nezpracovala.

Kaktusy
Foto: Lenka Hrubá, Zahrada na niti

Autor: Oficiální zdroj

Kaktusy lze přirozeně přesazovat i s pomocí rukavic nebo speciálních kaktusářských kleští. Pokud ale rostlinek nemáte mnoho a nedorůstají větších rozměrů, zvláštní pomůcky nepotřebujete.

Kaktus po přesazení nechte odpočívat v teple a suchu; chvilku mu bude trvat, než si opraví kořínky a celkově se ze změny vzpamatuje. Jakmile se na něm objeví nové ostny, znamená to, že se opět "nastartoval" a obnovuje růst. Od té chvíle ho můžete zase zalévat jako obvykle.

Komentáře

Načítám komentáře...