Pěťour maloúborný (Galinsoga parviflora) je dobře známý všem zahrádkářům, kteří se snaží udržet své záhony bez plevelů. Tato jednoletá bylina pochází z Jižní Ameriky, kde byla původně používána jako léčivka.

Do Evropy se dostala v 18. století, a přestože se z ní brzy stal obtížný plevel, má své postavení i v přírodní medicíně. Pokud se vám tedy na zahradě rozmnožil, nemusíte se ho hned zbavovat – možná z něj můžete vytěžit více, než si myslíte.

Pěťour a účinky na zdraví

Pěťour dorůstá do výšky 40 cm a má drobné bílé květy, které připomínají sedmikrásky. Má protizánětlivé, detoxikační a dezinfekční účinky, díky kterým pomáhá například při nachlazení, horečkách, ale také při bolestech kloubů nebo špatně se hojících ranách.

Jednou z jeho hlavních výhod je schopnost posílit imunitu, což oceníte zejména v chladných měsících, kdy je nachlazení na denním pořádku. V lidové medicíně se často používá ve formě tinktury nebo čaje, který pomáhá při chřipce, rýmě či horečce. Využít ho však můžete i na bolest zubů, hlavy nebo kloubů.

Pěťour rovněž prospívá kardiovaskulárnímu systému, podporuje zdraví srdce a cév. Díky jeho protizánětlivým účinkům se často využívá i při léčbě kožních problémů, jako jsou ekzémy nebo špatně se hojící rány. Zmínit je třeba i jeho schopnost urychlovat metabolismus a snižovat krevní tlak.

Další užitečné informace o pěťouru najdete níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Jak si připravit léčivý čaj z pěťouru?

Připravit si léčivý čaj z pěťouru maloúborného je velmi jednoduché. Budete k tomu potřebovat 1 lžíci sušeného pěťouru maloúborného a 250 ml vroucí vody.

Postup:

  1. Do šálku vložte sušený pěťour a zalijte vroucí vodou.
  2. Nechte louhovat přibližně 10 minut, poté sceďte.
  3. Pijte 2-3x denně, zejména při nachlazení nebo horečce.

Tento čaj je skvělý nejen při nachlazení, ale také při celkové únavě a vyčerpání organismu.

Chcete pěťour ze zahrady pryč? Zde je návod

Důvodů, proč se zbavit pěťouru, se najde hned několik. Pěťour bere z půdy potřebné živiny a vláhu. Působí také jako hostitel svilušek, které poté napadnou okrasné rostliny, okurky apod. Navíc vyroste i po zkypření půdy, kdy na povrch putují další semena.

Obrňte se tedy trpělivostí a plejte! Tedy alespoň v případě, že nehodláte použít herbicidy. Po sklizni se vyplatí nechat záhony ladem a zvolit také zelené hnojení. Otázkou také zůstává, kam s ním. Optimálně s ním můžete krmit hospodářská zvířata, pochutnají si. Do kompostu lze dát také, nicméně se doporučuje zlikvidovat ho dusíkatým vápnem.

Související články