Petúnie (Petunia spp.) patří mezi nejoblíbenější zahradní květiny. Nejčastěji se sázejí do nádob, ale krásně vypadají i na záhonech. Od konce jara nasazují velké množství květů snad ve všech barvách.

Mají široké trubkovité květy a větvené listy, které jsou chlupaté a poněkud lepkavé. V rámci rodu petúnií existuje velká rozmanitost. Většina z těchto kvetoucích královen parapetů se prodává jako hybridy. Mají jednoduché nebo plné květy, zvlněné nebo hladké okvětní lístky, pruhované, žilkované nebo jednobarevné květy a některé odrůdy dokonce voní. Některé rostou vzpřímeně, jiné padají v kaskádách dolů, pro ty se vžilo pojmenování surfinie.

Petúnie jsou rychle rostoucí rostliny, které dosáhnou plné velikosti koncem jara. Tyto rostliny nesnesou mráz, proto s jejich vystavením na okno počkejte až po zmrzlých.

Petúnie budou kvést po celé léto, k tomu ale potřebují dostatek slunce, vody a mnoho další práce. Tady si můžete přečíst, jak o ně pečovat, aby si udržely svou krásu co nejdéle:

1. Zajistěte jim dostatek slunce

Petúnie potřebují alespoň šest hodin plného slunce denně. Slunce dodává rostlinám energii, která zajišťuje jejich růst a kvetení. Pěstujete-li je na místě, kde mají méně slunečního záření než zmíněných šest hodin, pak zvažte jejich přemístění na vhodnější stanoviště. Uvidíte, že hned nasadí mnoho nových květů.

2. Dobře je zalévejte

Udržujte půdu trvale vlhkou, ale ne přemokřenou. Během léta budou petúnie v nádobách pravděpodobně potřebovat vodu každý den, někdy i dvakrát za den. Z toho důvodu se vyplatí používat samozavlažovací truhlíky. Rostlinky vysazené do země budou se zálivkou hospodařit lépe, a tak mohou mít mezi zaléváním delší přestávky.

Pokud vaše závěsné koše nebo nádoby vypadají v horkém letním dni povadle, zalijte je!

Zdroj: Youtube

3. Pravidelně hnojte

Při výsadbě petúnií použijte hnojivo s postupným uvolňováním. Jakmile se rozrostou, přejděte na hnojivo rozpustné ve vodě. Pravidelná aplikace hnojiva má zásadní vliv na kvetení těchto rostlin během léta. V průběhu května hnojte každý druhý týden, od června podávejte výživu každý týden.

Vyhněte se hnojivům s vysokým obsahem dusíku. Dusík je živina, která podporuje spíše růst listů než květů. Poměr živin u jednotlivých hnojiv poznáte podle trojice čísel na štítku. První číslo představuje dusík. Podávejte petúniím vyvážené hnojivo, kde jsou všechna tři čísla stejná, nebo hnojivo s vysokým obsahem fosforu, což je druhé číslo na štítku.

4. Zastřihněte je

Možná vám to bude líto, ale nebojte se petúnie podle potřeby prořezávat. Celoplošný sestřih je skvělý pro omlazení celého keře a podpoří větvení a mohutnější kvetení. Pomocí ostrých nůžek zastřihněte až 1/3 objemu rostliny. Poté nastartujte nový růst dávkou ve vodě rozpustného hnojiva.

Petúniím bude trvat asi týden, než se ze zastřižení vzpamatují, ale konečným výsledkem budou plnější rostliny s větším počtem květů. Nebo můžete každý týden seříznout jen některé stonky, abyste nemuseli obětovat příliš mnoho květů najednou.

Většině petúnií prospívá pravidelné odstraňování odkvetlých květů. Když se vytvoří semenáčky, rostlina začne vydávat energii na tvorbu semen a pak kvete méně. Ale například supertúnie se čistí samy, takže to nemusíte dělat! Budou kvést dál, ať už staré květy odstraníte, nebo ne.

Zdroj: gardendesign.com, thespruce.com

Související články