Pivoňky (Paeonia) jsou známé svou dlouhou životností. V severočínském městě Taiyuan můžete dokonce vidět stromovou pivoňku, která byla vysazena před více než 400 lety a stále silně kvete. Takto dlouhý život ale vyžaduje důslednou péči, zejména na konci období květu.

Existuje několik druhů pivoněk, v tomto článku se budeme věnovat péči o bylinné pivoňky. Jsou to ty, které každý rok na podzim odumírají a brzy z jara zase vyraší. Kvetou bohatě v průměru čtyři až šest týdnů na konci jara a patří k nejdéle kvetoucím trvalkám. Každý jednotlivý květ může v plné kráse vydržet 10 až 12 dní.

I přes obrovskou popularitu panuje mnoho nejasností ohledně toho, jak se o pivoňky starat poté, co ukončí svůj cyklus kvetení. Měly by se seříznout? O kolik? A je třeba je hnojit, nebo ne?

Jak pěstovat bylinné pivoňky

Zdroj: Youtube

Co s květem, když zvadne a opadá?  

Jakmile květ pivoňky začne vadnout, měl by být z rostliny odstraněn. Nejenže se tak udržuje keř čistý a upravený, ale také to pomáhá zachovat sílu rostliny pro příští rok.

Pokud je odumírající květ ponechán na rostlině i nadále, odebírá rostlině vzácné živiny. Je to zvláštní, ale rostlina vadnoucímu květu i nadále posílá sílu v naději, že ho opraví. Když se květ odstřihne, namísto zbytečného plýtvání energií může rostlina vynakládat své síly efektivněji a živiny přesměruje na podporu růstu listů a kořenů, v nichž se ukládá energie pro příští rok.

Nejlepším způsobem, jak odstranit staré květy, je zkrátit stonek až k prvnímu plnému listu. Snažte se zachovat na rostlině co nejvíce listů, protože zelené části vyživují keř prostřednictvím fotosyntézy a dodávají sílu, kterou pivoňka využije v příštím roce.

Hnojení pivoněk po odkvětu

Hnojit hned poté, co rostlina shodí květy, se může zdát zvláštní, ale tento krok má zásadní vliv na stav pivoňky v následující sezóně. Samotné kvetení totiž odebírá mnoho živin a v půdě je jich potom nedostatek.

Hnojivo pomůže rostlině se rychle zotavit a nasadit větší záplavu listů, které jí poskytnou sílu do budoucna. Jako nejlepší hnojiva pro pivoňkové keře se osvědčily rohovina, případně kostní moučka, které pomáhají rychle posílit kořeny.

Co nedělat s pivoňkami, když odkvetou

Pivoňky po odkvětu byste nikdy neměli přesazovat. S touto činností počkejte do podzimu, což je také nejlepší doba pro výsadbu nových keřů, nebo rozdělení a přemístění starých.

Zdroj: thisismygarden.com, bloomingbackyard.com

Související články