Plaménky (Clematis) jsou oblíbené popínavé trvalky, které poskytují záhonům výšku i barvy po celou sezónu. Plaménky přitahují opylovače a další drobné živočichy, protože pokrývají stěny, ploty a mříže listy a květy, které poskytují úkryt hmyzu a někdy i ptákům. Zvláště dobře vypadají, když je vysadíte vedle růží.

Plaménků existuje nepřeberné množství s drobnými květy ve tvaru zvonku až po velké talíře.

Jak pěstovat plaménky

Většina plaménků vyžaduje úrodnou půdu a je náročná na vlhkost. Říká se, že mají rády nohy ve stínu a hlavu na slunci. Pravdou je, že požadavek na zastíněné kořeny vychází z toho, že tak méně vysychá půda, kde rostou. Pokud jim poskytnete bohatou a pravidelnou zálivku, mohou být plně osluněné i kořeny.

Klematisy potřebují velmi mnoho živin, proto při výsadbě přidejte do půdy dostatek organického materiálu a v létě je každý týden přihnojujte hnojivem s vysokým obsahem draslíku.

Všechny plaménky mají zhruba stejné nároky na výsadbu. Jednotlivé druhy ale vyžadují rozdílný způsob řezu, a to podle skupiny, do které patří.

Plaménky řadíme do skupin:

  • 1. skupina – plaménky, které kvetou na jaře, cca od května, na krátkých letorostech rostoucích ze starého dřeva. Řez u rostlin této skupiny není nutný, případně je můžete lehce prořezat krátce po odkvětu.
  • 2. skupina - plaménky kvetoucí na začátku léta v květnu a červnu tvoří květy na loňských výhonech. Druhá, slabší vlna kvetení se objevuje během srpna a září. Plaménky této skupiny se stříhají zhruba ve výšce 1,5 m nad zemí od listopadu do března. Před rašením pak odstraníme slabé a odumřelé výhony.
  • 3. skupina - velkokvěté plaménky kvetoucí v létě. U nich je nutný každoroční silný řez. U mladých rostlin zakrátíme výhony na výšku cca 0,2-0,4 m nad zemí, starší ponecháme vyšší, cca 0,3-0,5 m nad zemí. Řez provádíme v období od listopadu do začátku března, ale nejvhodnější je doba, kdy začínají rašit pupeny.

Podívejte se, kolik různých druhů klematisů existuje:

Zdroj: Youtube

Stanoviště pro plaménky

K dispozici je tak široká škála plaménků, že je důležité vybrat správný plamének pro místo, na kterém ho chcete pěstovat. Některé plaménky, jako například plamének horský (Clematis montana), extrémně rychle rostou a hodí se pro zakrytí nevzhledné zdi nebo kůlny.

Jiné plaménky mají mnohem méně bujný růstový habitus a můžete je pěstovat i v květináčích, protože dorůstají výšky kolem 1,5 metru. Na štítku u odrůd, jako je plamének 'Blue Dwarf', hledejte, jak velká rostlina nakonec bude.

Existuje spousta odrůd plaménků vhodných pro slunce i stín, proto se opět podívejte na etiketu, abyste zjistili, jak vhodný je daný plamének pro vámi vybrané místo.

Také zvažte, jakou péči chcete rostlinám věnovat. Pokud vám vyhovuje každoroční stříhání plaménků, pak jsou pro vás ideální plaménky skupiny 3. Pokud však chcete prořezávání omezit na minimum, zvolte si plamének skupiny 1 nebo 2.

Kde a kdy vysazovat plaménky

Nejvhodnější doba pro výsadbu plaménků je pozdní jaro nebo začátek podzimu, kdy je půda vlhká a teplá. Plamének můžete vysadit i v létě, ale budete ho muset častěji zalévat, aby dobře zakořenil.

Vykopejte jámu dvakrát větší než kořenový bal a opatrně do ní plamének umístěte. Rostlinu umístěte o něco hlouběji, než rostla v květináči, aby první sada pravých listů byla těsně pod povrchem půdy. Zasypte jej původní zeminou.

V prvním roce rostlinu důkladně zalévejte, okolí odplevelujte a hnojte, abyste jí pomohli vytvořit silný kořenový systém. Pokud přežije první rok, je velká šance, že se jí bude dařit i nadále. Mulčování kolem základny rostliny pomůže zachovat vláhu. Když rostlina zesílí, můžete místo mulče použít nízkorostoucí trvalky, které ochrání půdu před vysycháním.  

Problémy s pěstováním

Častým problémem plaménku je vadnutí. Jde o komplexní onemocnění, které způsobují houby ucpávající cévní svazky. Nejčastěji jsou postižené velkokvěté druhy vysazené na hutných půdách, nebo stižené stresem.

Pokud začnou rostliny rychle vadnout bez zjevného důvodu, okamžitě odstraňte všechny napadené stonky a spalte je. Případně seřízněte celou rostlinu ke kořenům, je velká šance, že znovu obrazí.

Související články