Letničky jsou způsobem, jak rychle dodat záhonům a nádobám dlouhotrvající barvy. Známé odrůdy, jako jsou petúnie či cínie, jsou sice spolehlivou volbou, ale vždy je dobré zařadit něco nového. Jednou z takových neobvyklých květin je plamenka Drummondova (Phlox drummondii), známá také jako ´popstars flox´ nebo ´star flox´. Popová princezna letních záhonů nepřišla ke svým přízviskům náhodou.

Tyto nízké rostliny kvetou po celé léto v jasných barvách a jejich pěstování je velmi snadné. Můžete je mít v celé škále barev, včetně bílé, růžové, červené, fialové či jejich kombinací, které vytváří velkolepý květinový ohňostroj, ať už jsou vysazeny kdekoli. Ani jejich květy připomínající hvězdičky nejsou bez zajímavosti.

Kde se 'Popstars' floxy vzaly

Pochází z pastvin a lesů ve středním a východním Texasu. Do Evropy je přivezl v polovině 19. století skotský botanik Thomas Drummond, a proto nesou jeho jméno. Pro své vlastnosti a snadné pěstování se velmi rychle rozšířily po Evropě a následně do celého světa.

Jejich dva centimetry velké pětičetné květy úžasně voní. Nejvíce kvetou od června do září a milují je opylovači.

Zdroj: Youtube

Kam sázet plamenku Drummondovu

Floxy 'Popstars' vysazujte na slunné místo, protože tyto krásky nejlépe kvetou na plném slunci, i když se jim bude dařit i v polostínu. Dávají přednost dobře propustné půdě a po zakořenění dobře snášejí sucho. Jsou to něžné, ale odolné Texasanky!

Floxy 'Popstars' dorůstají výšky i šířky 20-50 cm, a tak se nejlépe uplatní v přední části záhonů nebo v nádobách. Vyzkoušejte je vysadit v květináčích u vstupních dveří. Vaše návštěvy budou uvítány opravdu vesele. Můžete je také kombinovat s jinými balkonovými rostlinami. Uvidíte, že nezkazí žádnou legraci.

Jak a kdy vysazovat floxy 'Popstars'?

Pokud jste ještě tyto letničky nikdy nepěstovali, žádný problém. Během března je můžete doma vysít a předpěstovat. Ven se dávají po zmrzlých. Můžete je také zasít přímo do volné půdy, ale až v druhé půlce května. Předpěstované sazeničky se dají koupit v zahradních centrech.

Semínka těchto zahradních hvězdiček můžete koupit u několika internetových prodejců.

Tipy pro péči o plamenku Drummondovu

  • Nejlépe se jim daří na plném slunci, ale porostou i v polostínu, jen množství květů může být menší.
  • Jednou měsíčně je pohnojte univerzálním hnojivem s nízkým obsahem dusíku. Postupujte podle pokynů na obalu přípravku a rostliny vydrží silné až do prvních mrazů.
  • Jelikož jsou samočisticí, nemusíte odstraňovat odkvetlé květy. Pokud se vám zdá, že kvetení vázne, lehce rostliny zastřihněte, abyste podpořili vývoj dalších poupat.
  • Necháte-li pozdní květy na rostlinách, pravděpodobně se dočkáte příští rok vlastních rostlinek, protože se celkem úspěšně množí samovýsevem.

Zdroje:

Související články