Pokud plíseň v květináči vypadá jako bílá rozmazaná skvrna, jedná se pravděpodobně o druh saprofytických hub. Nemusíte mít obavy. Patří k nejrozšířenějším a také nejužitečnějším druhům půdních plísní.
Spolu s aktinomycetami a bakteriemi tyto houby rozkládají organickou hmotu na základní živiny, které podporují růst rostlin. I když se vám vědecké názvy mohou zdát složité, uvědomte si, že je přítomnost těchto organismů v půdě a kompostu prospěšná, protože recyklují organický materiál.
Jak se zbavit bílé plísně v květináči?
Bílá plíseň na půdě v květináči je tedy normální a do určité míry dokonce užitečná, ale i tak o ni asi nestojíte. Možná vám vadí z estetických důvodů, někdy ale může rostlinám i škodit, protože některé druhy tvoří tak hustou síť mycelia, že brání cirkulaci vzduchu v půdě a přístupu vody ke kořenům rostlin. V obou případech je to důvod pro její odstranění.
Jednoduše vezměte vidličku a seškrábněte horní vrstvu v květináči do hloubky asi dva centimetry a pak ji nahraďte čerstvou zeminou. To obvykle stačí.
Pokud se problém vrátí, bude lepší rostlinu vyjmout, vydezinfikovat květináč a znovu pokojovku zasadit do čerstvé půdy.
Jak předcházet plísním v květináčích?
Problém souvisí s nadměrnou vlhkostí, špatným odvodněním nebo špatnou cirkulací vzduchu, tedy důvody, které lez snadno napravit.
Tipy, jak zabránit plísním v půdě pokojových rostlin:
- Mezi zálivkami nechte půdu vyschnout.
- Zvyšte cirkulaci vzduchu v místnosti s květinami - větrejte.
- Vyhněte se hutným, těžkým půdám, zejména zemině ze zahrady. Lehká, dobře provzdušněná zemina, která je běžně komerčně dostupná, je lepší volbou.
- Odstraňte opadané listí nebo jiné nečistoty, protože mohou být zdrojem plísní nebo je pomáhají vyživovat.
- Květináče vybavte dostatečnou drenážní vrstvou. Před přesazením rostliny dejte na dno květináče vrstvu keramzitu nebo štěrku.
- Dopřejte svým rostlinám více světla. Tímto způsobem rychleji spotřebují vodu a půda rychleji vyschne, což plísně nemají rády.
- Aplikujte fungicid. To doporučujeme až jako poslední možnost, protože opravdu není nutné „jít s kanónem na komára“. Nicméně běžně prodávané fungicidy pomohou zabránit vzniku plísní nebo zpomalit jejich růst. Vyzkoušet lze i přírodní produkty, mezi které patří mletá skořice nasypaná na půdu nebo zalévání (studeným) heřmánkovým čajem.
Zdroj: laidbackgardener.blog, foodcycler.com