Rostliny zdarma
Pokud umožníte trvalkám, které s láskou pěstujete, aby se samy vysévaly, získáte mnoho nových rostlin, které pokryjí půdu a tím pomůžou bojovat proti plevelům, zvýšit vlhkost půdy, snížit erozi, zlepšit půdu a mnoho dalšího.
Pokud na podzim seříznete odkvetlé květy, o tento bezplatný zdroj semen přijdete. Samozřejmě můžete odstranit ty druhy, které se vysemeňují až příliš, a ponechat jen několik jejich semeníků, abyste udrželi jejich množství pod kontrolou. Na druhou stranu, není na jaře těžké nechtěné rostlinky vykopat při pletí záhonů, což vás stejně čeká.
Podpora volně žijících živočichů
Uschlé květy plné semen jsou v zimě potravou mnoha druhů ptáků. Můžete tak omezit zásobování krmítek, protože semena květin byla odpradávna přirozenou potravou mnoha druhů opeřenců, a my je svou činností, úklidem a likvidací květnatých luk o tento zdroj potravy připravili.
Ponechání rostlin až do jara také nabízí mnoha živočichům zimní úkryt a ochranu před chladem. V dutých stoncích navíc přezimují některé druhy hmyzu a opadané listy poskytují ochranu mnoha bezobratlým.
Nebojte se, že by semena přilákala škůdce. Ti dávají přednost potravinovému odpadu ve vašich odpadcích.
Tipy, na rostliny, které budou atraktivní v zimě
Návrat života zpět do půdy
Pokud příliš rychle ostříháte a uklidíte záhony, můžete tím zbytečně vyčerpat půdu, protože odstraněné materiály se nestihnou rozložit, aby mohly vrátit živiny zpět do půdy, odkud ji přes sezónu čerpají. Samozřejmě, že můžete na jaře dodat kompost, na který jste předtím odklidili odumřelé trvalky, ale je to zbytečný mezikrok.
V některých případech může být odumřelé olistění prospěšné pro ochranu kořenů choulostivějších druhů. Díky ochranné vrstvě vrcholového porostu budou kořeny rostlin do jisté míry izolovány a půda bude méně promrzat.
Zadržení srážkové vody
Stojící stonky rostlin a trav zadržují v zimě slušné množství vlhkosti. Ponechání celých rostlin na záhonech zabrání rychlému odtoku většího množství srážek (nebo tajícího sněhu) a sníží odplavování svrchní vrstvy půdy. Stejnou výhodu poskytují i keře a stromy.
Přirozené sněhové zábrany
Rostliny ponechané na místě fungují jako sněhová zábrana, která omezí nafoukání sněhu na chodníky a příjezdové cesty. Stonky a listy zachytávají sníh, který pak izoluje kořeny trvalek během opravdu chladných období. A tyto závěje pak během jarního tání hydratují půdu.
Zimní zahrada má své kouzlo
Hnědá barva je také barva a staré stonky a uschlé květy mohou být v zimním chladu velmi vizuálně přitažlivé. Naučte se vychutnávat odstíny hnědé, černé, měděné a okrové na záhonech. Jakmile se vám to podaří, už nikdy nebudete chtít seříznout žádnou trvalku nebo okrasnou trávu.
Na podzim ale seřízněte nemocné rostliny a odpad řádně zlikvidujte (nekompostujte). Odstranění napadeného rostlinného materiálu pomáhá zpomalit šíření hub, bakterií a virů mezi rostlinami v následujícím roce a může také pomoci omezit problémy se škůdci.
Kdy je tedy čas na úklid trvalkových záhonů?
Na jaře se můžete setkat s příspěvky na sociálních sítích, které radí počkat, až denní teploty dosáhnou 10 °C, ale to není zcela přesné. Studie zjistily, že záleží na teplotě půdy, nikoliv na teplotě vzduchu.
Jakmile se teplota půdy udrží na 10 °C nebo nad ní, zvýší se mikrobiální aktivita v půdě a mnoho přezimujících živočichů (hmyz, pavouci a žáby) začne být aktivní.
V některých oblastech země se půda může dostatečně prohřát v dubnu, kdy kvetou ovocné stromy, nebo kdy je třeba začít se sekáním trávníku. Vzhledem ke klimatickým změnám a proměnlivému průběhu počasí je však těžké přesně určit okamžik, kdy byste měli na jaře zahradu posekat, ale platí, že je lepší počkat než to uspěchat.