Chladnější teploty pro spokojené rostliny
Jednou z největších výhod podzimní výsadby je chladnější počasí. Na rozdíl od letních veder nabízí podzim mírné teploty, které jsou pro sazenice příznivější. Rostliny nejsou tolik stresovány horkem a nepotřebují tolik vody. Zahradničení je také mnohem příjemnější, když nemusíte bojovat s prudkým sluncem a suchem.
Ideální doba pro růst kořenů
Během podzimu rostliny soustředí svou energii na růst silných a zdravých kořenů namísto tvorby květů a listů. To platí zejména pro stromy, keře a trvalky. Chladnější půda podporuje růst kořenů a umožňuje rostlinám zakořenit ještě před zamrznutím půdy. Na jaře budou nově zasazené výpěstky připraveny k životu s pevným kořenovým systémem.
Méně škůdců a chorob
S nižšími teplotami a kratšími dny mnoho škůdců usíná a také některé choroby rostlin se zpomalují. To znamená menší potřebu ochrany proti škůdcům, což vašim novým rostlinám zajistí zdravější start.
Lepší výběr stromů a keřů
Mnoho zahradnických center nabízí na podzim fantastický výběr stromů a keřů. Chladnější počasí také znamená menší šok z přesazení při výsadbě větších exemplářů. Navíc stromy a keře vysazené na podzim budou mít náskok před těmi, které budou vysazeny na jaře, a získají tak více času na zakořenění.
Výsadba trvalek pro celoroční potěšení
Podzim je skvělou dobou pro výsadbu trvalek, těchto pracovitých rostlin, které se vracejí každý rok. Díky podzimní výsadbě se trvalky, jako jsou hosty, denivky a rozchodníky, mohou soustředit na zakořenění. Na jaře budou silnější a životaschopnější a připravené přinášet krásné květy a svěží zeleň.
Výsadba a výsevy zeleniny
V chladném podzimním vzduchu se daří plodinám, které jsou vhodné pro chladné počasí, jako je salát, kapusta, špenát a brokolice. Některé druhy, jako je mrkev či cibule, můžete vysít na podzim a na jaře užívat dřívější sklizeň.
Semínkám letniček zima nevadí
Mnoho letniček lze vysít již na podzim, aby přečkaly zimu v půdě a začaly klíčit již brzy z jara, když se vytvoří vhodné podmínky. Vysévat tak můžete všechny letničky, které se volně vysemeňují, jako například měsíčky, černuchy, hledíky, vlčí máky, chrpy, krásenky a mnohé další.
Menší konkurence pro vodu
Jednou z výhod podzimní výsadby je menší potřeba vody. Díky nižším teplotám a trvalejším srážkám budete muset zalévat méně než v suchých a horkých letních měsících. Díky tomu se nové rostliny pohodlněji zabydlí bez většího úsilí z vaší strany.
Více času na odpočinek na jaře
Zasazením rostlin na podzim můžete získat náskok pro jarní zahradu. Na jaře už budete mít založenou zahradu, kterou si budete moci užívat, místo abyste začínali od nuly.