Představujeme strom peněz

S pleteným kmenem a voskově zelenými listy se stane pachira vodní (Pachira aquatica) jedinečným doplňkem každého prostoru. Ačkoli tyto stromy mohou ve svém přirozeném prostředí dorůstat výšky až 18 metrů, v interiéru si udržují přijatelnou velikost a ve velkých květináčích dosáhnou maximální výšky 1,5-2 metry. Pokud pachiru necháte růst v menší nádobě, rostlina se přizpůsobí a zůstane nižší.

I když pochází ze Střední a Jižní Ameriky, získala si velkou oblibu ve východní Asii. Je vyhledávaná vyznavači feng-šuej jako symbol prosperity. Ve světě je tato rostlina často označovaná jako „strom peněz“.

Dalo by se očekávat, že symbolika stromu hojnosti je stará několik staletí. Ve skutečnosti byl první moderní „strom peněz“ vypěstován na Tchaj-wanu jako bonsaj řidičem kamionu v 80. letech 20. století. Nyní se tyto rostliny pěstují v různých formách a velikostech. Velmi oblíbené jsou spletené kmeny. V tomto případě jde o několik rostlin pěstovaných společně v jednom květináči, kterým jsou v průběhu růstu postupně zaplétány kmínky do jednoho.

Symbolika a feng šuej

Spolu s pěstováním „stromu peněz“ se zrodila legenda: Muž, kterému se nedařilo, se modlil za prosperitu. Jednoho dne objevil strom a vzal si ho domů. Brzy si uvědomil, že z jeho semen může vypěstovat mnoho dalších stromů. Začal s prodejem těchto krásných stromů, a tak zbohatl. Proto je strom peněz ve východoasijské kultuře oblíbeným dárkem v začátcích podnikání i při významných osobních záležitostech.

Ve feng-šuej existuje několik rostlin, které lze použít k podpoře hojnosti, nicméně „strom peněz“ je vyhledávaný z mnoha důvodů.

O pleteném kmeni pachiry vodní se říká, že dokáže ve svých záhybech uvěznit štěstí. Pět listů, které se obvykle nacházejí na stonku, symbolizuje rovnováhu pěti živlů: země, ohně, vody, větru a kovu. Nalezení stonku se sedmi listy je neuvěřitelně vzácné a říká se, že svému majiteli přinese obrovské štěstí.

Zdroj: Youtube

Kam umístit „strom peněz“ pro získání bohatství

Pachiru vodní je nejvhodnější umístit na jihovýchodní stranu domu. Případně si můžete rostlinu dát do domácí kanceláře, kde bude podporovat vaše kariérní úspěchy, ale opět by měla růst v jihovýchodním rohu místnosti.

Pokud vlastníte obchod, zvažte umístění jedné z těchto rostlin pro štěstí u vstupních dveří nebo v blízkosti pokladny.

Pěstování pachiry vodní

Tyto rostliny dávají přednost jasnému, ale nepřímému slunečnímu světlu. Daří se jim v blízkosti okna, na které dopadá dostatek slunečního světla. V letních měsících dbejte na to, aby sluneční světlo nebylo příliš silné, jinak může spálit listy.

Pachira vodní pochází z tropů, a tak dává přednost vysokým teplotám a vyšší vlhkosti vzduchu. Rostlině se bude dařit, pokud se teplota v domě pohybuje mezi 18° a 25° Celsia.

Zalévejte často a pravidelně, vždy když vyschne vrchní centimetr půdy. V jarních a letních měsících potřebuje více vody než na podzim a v zimě. Dávejte pozor, abyste ji nepřelévali. Nejlepším způsobem, jak zabránit přemokření rostliny, je zajistit, aby nádoba a půda měly správnou drenáž.

Během jara a léta, kdy rostlina aktivně vytváří nové listy, hnojte každý měsíc a každé dva měsíce během podzimu a zimy. Nejlépe se osvědčí univerzální hnojivo pro pokojové rostliny zředěné na polovinu.

Řez je důležitou součástí péče o pachiru, zejména pokud chcete rostlinu udržovat jako bonsaj nebo regulovat její velikost. Pravidelný řez spodních listů také pomáhá podpořit nový růst v horní části rostliny.

Zdroj: thespruce.com, quirkyplants.co.uk, homedit.com

Související články