Stručná odpověď je, že popel může rozhodně pomoci půdě ve vaší zahradě. Jako hnojivo je přímo ideální, protože obsahuje mnoho živin. 

Složení popela se může lišit podle dřeva, ze kterého byl spálen. Nicméně vždy obsahuje značné množství vápníku, draslíku, hořčíku a fosforu spolu s řadou dalších stopových prvků. To vše jsou důležité živiny pro pěstování zeleniny i květin.

Pokud pochází popel primárně ze tvrdého dřeva, jako je dub a javor, obsahuje vyšší podíl živin a minerálů než z měkkých dřevin jako smrk, borovice nebo jedle. 

Speciálně popel z jasanu je užitečný při odpuzování škůdců, jako jsou slimáci, plži a některé druhy měkkých bezobratlých. Jednoduše ho v tenké vrstvě nasypte kolem ohrožených rostlin. Čas od času je dobré ochranný val popela obnovit, protože sůl, která nechtěné živočichy odpuzuje, se vlivem vlhkosti vyplavuje. 

Využití popela na zahradě:

Zdroj: Youtube

Co poskytuje popel půdě?

Téměř pětinu obsahu dřevěného popela tvoří vápník, který hraje zásadní roli v raném vývoji a buněčné struktuře rostlin. Kromě toho tento prvek brání hnilobě plodů rajčat a paprik. A právě díky vysokému obsahu vápníku má dřevěný popel schopnost zvyšovat PH půdy a může být skvělou (a zdarma!) náhradou vápna. Z tohoto důvodu byste také měli být opatrní a nepoužívat dřevěný popel jako hnojivo na kyselomilné rostliny, jako jsou azalky, gardénie a borůvky.

Draslík pomáhá rostlinám absorbovat vodu a podporuje proces fotosyntézy. Potaš (lidový název uhličitanu draselného) tvoří téměř 5 % obsahu dřevěného popela a může pomoci zahradní půdě rychle doplnit tolik potřebné živiny.

I když zbývající minerály a živiny obsažené v popelu mají nižší procento koncentrace, přispívají k doplnění celé škály důležitých živin a minerálů do půdy.

Jak použít dřevěný popel na zahradě?

Při aplikaci popela na půdu byste měli použít 5 kg popela na každých 300 metrů čtverečních. V případě extrémně kyselé půdy se doporučuje použít až 10 kg na stejnou plochu. Popel aplikujte na půdu rovnoměrně, nedělejte hromádky, protože vyšší vrstva může rostliny zadusit. 

Dřevěný popel v kompostu

Přidání popela do kompostu je další skvělý způsob, jak obohatit o živiny a stopové prvky půdu vaší zahrady. Stejně jako při použití na zahradě a kolem rostlin je v i tomto případě klíčem umírněnost.

Na hromadě kompostu by nemělo být více než pět až deset procent dřevěného popela, jinak riskujete zvýšení PH. Důležité je ho důkladně zapravit do hromady tlejícího materiálu, aby se rovnoměrně rozložil.

Prospívá popel z ohniště některé zelenině nebo ovoci více?

Některým druhům zeleniny, ovoce a květin popel z ohnišť prospívá více než jiným. Třeba rajčata ho milují, protože pro bohatou úrodu potřebují dostatek draslíku. 

Kterým rostlinám prospívá popel nejvíce?

 • Česnek
 • Cibule
 • Pažitka
 • Levandule
 • Hortenzie
 • Ovocné stromy a keře
 • Růže

Může popel z ohniště něčemu ublížit? 

Dřevěný popel je vhodné aplikovat především na půdu s pH nižším než 7-7,5. Nedoporučuje se ho používat v okolí rostlin, které ke svému správnému růstu a vývoji potřebují kyselou půdu, tedy borůvky, jahody a maliny.

Použití popela mimo zahradu

Využití popela z ohniště se neomezuje pouze na zahradu. Existuje několik oblíbených způsobů využití, jako např.:

 • Odpuzovač hmyzu
 • Protipožární zábrana
 • Čistič skel a krbového prosklení
 • Suchá lázeň pro drůbež
 • Odstraňovač zápachu po kunách

Zdroj: thisismygarden.com, gardeningknowhow.com, waldenbackyards.com, Foto: depositphotos.com

Související články