Popínavkám to na zahradě sluší. Starají se o soukromí, slouží jako protihluková nebo větrná clona a kvetoucí druhy díky záplavě květů nabízejí přírodní bufet čmelákům a včelám. Popínavé rostliny s bylinnými nebo dřevitými výhony k růstu potřebují pevnou oporu. Některé se díky plastickým úponkům dokážou ovíjet samy, jiné se přichytávají příčepivými kořínky, což znáte třeba u přísavníku, známého spíše pod lidovým názvem psí víno.
Další druhy se neovíjejí, a dokonce nemají ani příchytný mechanismus, ale i tak rostou do výšky a bez opory by zkolabovaly. Dobrým příkladem je hortenzie řapíkatá. I když je tento druh bílokvěté hortenzie u nás zatím celkem nedoceněný, v Anglii si ho váží jako spolehlivé rostliny pro ozelenění fasády domu na polostinných místech. Důvodů pro pěstování popínavek je spousta, nechte se inspirovat.
Sehrají více rolí
Rostliny s pnoucími výhony jsou v první řadě okrasné a možnost jimi ozelenit jinak problematická zákoutí zní sympaticky. Najdete mezi nimi také druhy, které nezaberou moc místa. Bohatě si vystačí s pevnou oporou, dokonce nebudou ani příliš náročné na množství zeminy.
Perfektně se tedy hodí do částí pozemku, kde se šetří s každým centimetrem čtverečním. Dokážou například bravurně nahradit živý plot v místech, kam by se prostorově náročnější keře nevešly. S tím pak souvisí také schopnost zajistit soukromí. Popínavky jsou v této disciplíně mistři, stačí jen vysázet k pergole, altánu či treláži pnoucí růže, révu nebo třeba hravé letničky, jejichž druhy můžete každý rok obměňovat.
Bez práce to nebude
Přestože tyto rostliny nepatří mezi náročné druhy, i u nich musíte počítat s údržbou. Odumřelé výhonky jednoletých popínavek je nutné na podzim nebo na jaře z opory vymotat a vypěstovat si nové sazenice nebo je už zapěstované koupit v zahradnictví.
U dřevitých rostlin pak počítejte s řezem. Ponechání naprosté volnosti se za několik let nevyplatí, což poznáte hlavně u bujně rostoucích popínavek. Neprořezávané vistárie přestávají kvést a extrémně bujnými výhony dokážou poškodit fasádu nebo jiné prvky stavby.
Popínavky pěstované na plotě zvládnou svou tíhou po letech zdeformovat pletivo, takže si předem promyslete, jakou rostlinu zvolíte a jestli se jí jednou do roka, většinou na jaře, budete moci chvíli věnovat.
Aby toho strašení nebylo málo, v řezu popínavek bývají v závislosti na druhu velké rozdíly. Postranní výhony vistárie je potřeba každé jaro zkrátit na dva pupeny, výhony pak bohatě nakvétají. Velkokvěté plaménky se většinou redukují na třetinu nebo polovinu původní délky, všechno suché dřevo se odstraňuje.
Specifický řez mají i pnoucí růže nebo různé druhy zimolezů, u kterých se každoroční řez vyplatí hlavně z toho důvodu, že se jejich výhony přehušťují a ve větším množství pak odumírají. Z původně bujné krásky se postupem času stává přestárlá rostlina, která bude po letech potřebovat důkladný restart.
O co se opřou?
Fantazii se meze nekladou, při výběru opory však berte v úvahu nejen velikost a rychlost růstu rostliny, ale také styl zahrady. Naprosto univerzálním materiálem je dřevo, z nějž se vyrábějí různé typy treláží a loubí. Spolehlivou oporou budou také kované konstrukce používané pro pnoucí růže a plaménky vysazené do plochy záhonu, kde by jiná opora působila nevhodně.
U jednoletých popínavek se pak často používají jednoduché a levné konstrukce z proutí. Sice nemají moc dlouhou životnost, ale dají se celkem snadno opět vyrobit v novém a třeba zase trochu jiném provedení.
Rozhodnete-li se popínavky pěstovat u fasády nebo rovnou na ní, i tady počítejte s tím, že je vhodné ke zdi naistalovat oporu, například v podobě sítě z ocelových lanek nebo vodicích ocelových drátů napnutých mezi dva piloty. Zamezíte tak přímému poškození fasády. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu.)
Chcete získat o popínavých rostlinách do zahrady další informace?
- Ochrana fasády, udržování parapetů, okapů a střech
- Kolik stojí popínavky a jaké si vybrat
- Malé, nebo velké rostliny?
- Ochrana dalších rostlin před popínavkami
- Proč nezapomenout na vhodnou oporu
- Přehled nejoblíbenějších popínavek
To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v říjnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 19. září 2024.