U ručního nářadí bude stačit zkontrolovat, v jakém stavu přečkalo zimu. Odstranit případnou konzervaci, a pokud nebyla, odrezit a rozpohybovat zatuhlé díly. Pozornost si zaslouží také násady – mají-li nejlepší léta za sebou, obstarejte včas nové.

Podrobnější inspekci by měl být podroben stav řezných částí a čepelí. Stejně jako u nůžek, nožů nebo u pil bude práce s ostrým rýčem či lopatou rozhodně odsýpat jinak než s tupým kusem plechu. Pižlání s tupým nástrojem není jen otrava a námaha, ale může být i nebezpečné.

Ruční práce vede

U rýčů a lopat nejprve vyrovnejte větší deformace kladivem, pak nástroj upněte do svěráku a pilníkem srovnejte z lícní strany ostří na zhruba 45°. Půjde to tak mnohem lépe a přesněji než brusným tělískem ve vrtačce nebo s kotoučovou či úhlovou bruskou (flexou).

Tělísko má totiž tendenci smekávat se a vybrušovat v ostří vlnky a ani manipulace s velkým nářadím s násadou u kotoučové brusky nepatří k těm nejpříjemnějším činnostem. Flexa zase velmi rychle ubírá příliš mnoho materiálu a může také nepříjemně „kopnout“.

Broušení pilek jste už nejspíš provedli podle minulého čísla, na řetěz motorové pily je pak vhodné koupit celou brusnou sadu, a to včetně nejrůznějších pilníků. K ní ještě rovnou přikupte náhradní řetěz, ať se později nemusíte zdržovat při rozdělané práci broušením.

Po prohlídce ručního nářadí věnujte krátký pohled také příslušenství na zavlažování – zkontrolujte hadice, propojky, těsnění a další příslušenství. Zpuchřelé či zkřehlé kusy rovnou vyměňte za nové, v létě svou vzornou přípravu oceníte.

Kontrola motorového parku

Než nastartujete, zkontrolujte, jestli jsou veškeré ovládací prvky stále plně funkční. Uvolněné díly a šrouby utáhněte, podívejte se také na hadice a kabely, zda jsou bez poškození. Máte-li stroje s pneumatikami, následuje kontrola tlaku vzduchu a případné dofouknutí.

Nejčastěji využívaným strojem je bezesporu sekačka na trávu. Elektrické sekačky jsou na údržbu poměrně nenáročné. Ale ani u nich není na škodu pravidelně čistit motor. Zpravidla stačí sejmout zakrytování spodku a poté oprášit vnitřek kartáčem či štětcem. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Potřebujete další rady pro jarní přípravu nářadí?

  • Kontrola kabelů a izolací
  • Kdy je třeba spoléhat na odborníky
  • Příprava zařízení se spalovacím motorem
  • Doplnění paliv a maziv
  • Kontrola a příprava sekaček pro zajištění správného střihu trávníků
  • Na co se zaměřit u vertikutátoru
  • Doporučené nářadí pro jarní přípravu strojů

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v březnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 15. února 2024.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články