Proč byste si měli dát do kapsy kousek nitě, když jdete ven? Až se na dovolené či na výletě poraníte nebo si vyrobíte puchýře, natrhejte si pár listů jitrocele. Dobře je rozmačkejte, ránu jimi obalte a převažte nití. Na rozdíl od leukoplastí jitrocelové listy nejen kryjí, ale také hojí.
Už jste zkusili jitrocel místo mýdla?
Co vše jitrocel hojí
Po staletí se jitrocel používá (nejen) na léčení a čištění kůže. A s tím souvisí i různé rány, na něž se listy jitrocele přikládají. Důležité: listy dobře zmačkejte jako papír, abyste rozrušili jejich pletiva. Ovšem jitrocel funguje i na vředy žaludeční či dvanácterníkové a záněty trávicího systému (včetně nepříjemné Crohnovy choroby). Ale také na záněty močových cest nebo ústní dutiny (paradentóza).
Jitrocel rovněž podporuje imunitu, usnadňuje odkašlávání, čistí plíce a průdušky a milují ho i astmatici. Také čistí krev a játra, udržuje normální hladinu cholesterolu v krvi, slibuje úlevu pro bolavé klouby. To vše dokáže díky mnoha látkám, které obsahuje.
Ranhojič zadarmo
Jitroceli se říká hojínek, ranocel nebo beraní jazýček či myší ocas. U nás roste všude, i na zahrádkách, kde ho lidé více vnímají jako plevel. Přitom jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) s úzkými špičatými listy i jitrocel větší (Plantago major) s vejčitými listy patří mezi univerzální léčivky po staletí. Využít lze i jitrocel prostřední (Plantago media). Nejúčinnější je jitrocel kopinatý.
Na léčení ran různého druhu dříve bylináři doporučovali nejprve přiložit jitrocel větší (kvůli čištění - dezinfekci), pak jitrocel kopinatý (kvůli hojení, zacelení rány). Ale když použijete jen jeden, nešlápnete vedle. Přikládání jitrocelových listů ulevuje i při spálení kopřivami, zabírá na štípance od hmyzu a "kousance" od mravenců, zmírňuje otoky.
Návod: mastička na kožní potíže
Vyrobte si mast na drobnější rány a kožní potíže. Asi 2 menší hrsti jitrocele kopinatého či většího posekejte nebo v ruce natrhejte a vhoďte do kastrůlku s 250 g rozpuštěného nesoleného domácího sádla. Nebo použijte bambucké máslo, kokosový olej, případně lanolin, jak radí PharmDr. Ivana Haldová v oblíbeném televizním pořadu Kouzelné bylinky.
Zamíchejte, nechte asi týden macerovat v chladu a temnu. Pak sádlo s jitrocelem znovu zahřejte, přeceďte do skleničky a po ztuhnutí uchovávejte v chladničce. Výhoda: tahle mast působí i antibioticky.
Zevně se používají rovněž obklady namočené do nálevu z jitrocelových listů.
Čaj, šťáva a recept na domácí sirup
Vnitřně se pije čaj nebo se užívá šťáva z jitrocele (listy lze předem namlít v mlýnku na maso). Hodí se i domácí jitrocelový sirup, nabízíme návod bez vaření. Do sklenice střídejte vrstvy natrhaných/posekaných listů a cukru, začněte bylinkou, končete cukrem. Každou vrstvu dobře upěchujte.
Zakryjte a postavte na teplé slunné místo. Až jitrocel pustí šťávu a cukr se rozpustí, bude hotovo. Pak šťávu slijte, ještě do ní vymačkejte listy, potom je vyhoďte. Sirup uchovávejte v tmavé lahvičce v chladničce, užívejte po lžičkách při nachlazení, zánětech průdušek nebo jiných zmiňovaných vnitřních zdravotních trablech. A rovněž na podporu imunity.
Jak sbírat a sušit listy
Z jitrocele se nejvíce využívají listy, i když účinné jsou také pupeny nebo semena (využívají se semena jitrocele indického pro snižování hladiny cukru v krvi). Listy je nejlepší sbírat předtím, než jitrocel vykvete, za suchého počasí.
Pozor i na ranní rosu, na vlhko je tahle léčivka opravdu citlivka, pak se při sušení zapaří raz dva. Důležitá je také opatrná manipulace s listy, které sušte v tenké vrstvě například na sítu na slunci. Obecně by teplota sušení neměla přesahovat 40 °C. Usušený jitrocel skladujte volně, nepěchujte listy do sklenice, aby se nepolámaly.