Kedlubny jsou, po ředkvičkách a jarní cibulce, mezi prvními nelistovými zeleninami sklízenými ze zahrádky. Můžeme je pěstovat na balkoně, ve skleníku i volně v záhonu. Jejich pěstování je poměrně jednoduché, ale i přesto se může stát, že se prostě nepovedou a popraskají. Podívejte se, co vše to může způsobit.

1. Nadměrná zálivka

Když jsou kedlubny příliš intenzivně zavlažovány, mohou absorbovat příliš mnoho vody. To může vést k nadměrnému růstu a zvětšování jejich kořenů a stonků. Pokud rychle narůstající rostlina nemá dostatečně silnou vnější vrstvu, tlak způsobený vnitřním růstem může vést k prasknutí kedlubny.

2. Nepravidelné zavlažování

Nedostatek vody v půdě může prasknutí kedlubny také způsobit. Když rostlina trpí nedostatkem vody a pak dostane náhlý přísun, například po období sucha, rychle se rozšiřující bulva může prasknout.

3. Přehnojení

Přílišné hnojení nebo použití hnojiv s vysokým obsahem dusíku může vést ke zvýšenému růstu rostliny a rychlému nárůstu velikosti kedlubny. Pokud je růst příliš rychlý, může nedostatečně vyvinutá vnější vrstva kedlubny prasknout.

Chystáte se pěstovat kedlubny příští rok? Podívejte se, jak je správně pěstovat:

Zdroj: Youtube

4. Dodržujte správné rozestupy

Na první pohled to tak nemusí vypadat, ale kedlubna potřebuje poměrně dost prostoru k tomu, aby mohla dobře růst. Pokud je vysadíte příliš blízko sebe, tedy blíže než 25 x 25 cm, může se stát, že živiny pro omezený kořenový systém nevystačí. A rostlina bude strádat. Proto ani výsledek pěstování nebude uspokojivý.

5. Pozor na škůdce

Praskání kedluben může způsobovat i krytonosec čtyřzubý – šedočerný brouk, který přezimuje v půdě v hloubce asi 5 cm. Škůdce se vyskytuje častěji v teplejších podmínkách. Jako opatření je nutné nepěstovat brukvovitou zeleninu na stejném místě, ale praktikovat důsledné střídání plodin. 

Pokud si tedy všimnete, že vaše kedlubny praskají, je vhodné zkontrolovat zavlažování, případně upravit jeho pravidelnost. Je také důležité vybírat odrůdy kedluben, které mají menší tendenci k praskání.

Zdroj: jakpestovat.cz, bydlimekvalitne.cz

Související články