S přicházejícím jarem nastává čas pro sběr prvních jarních bylinek. Jaké rostlinky porostou jako první, záleží nejen na místě, ale také na jednotlivých rocích. Zatímco někde již sbírají sedmikrásky, jinde lidé sotva natrhají pár lístků kopřivy. Stačí ale pár dní počkat a s nůžkami a plátěným pytlíkem může do přírody vyrazit každý. A jaké bylinky je nejlepší sbírat na začátku jara? 

1. Kopřiva dvoudomá

Mnoho lidí považuje kopřivu za plevel. Věděli jste ale, že kopřiva je léčivá od kořenu až po listy? Její mladé lístky můžete využít třeba v jarním salátu nebo polévce. Starší listy naopak usušte a později si z nich připravte čaj. 

Kopřiva vám pomůže pročistit krev, snížit hladinu cukru v krvi a také podpoří činnost jater, žaludku, sleziny a žlučníku. Zpozornět by měli i pánové, protože kořen kopřivy se využívá při problémech se zvětšenou prostatou. Pokud se rozhodnete jít kopřivu hledat, dobrým vodítkem jsou místa s vlhčí půdou bohatou na živiny.

2. Medvědí česnek

V posledních letech se tato bylinka stala mezi lidmi velice populární – může za to nejen výrazná česneková chuť, ale taky vysoký obsah minerálních látek, vitaminů a silic. 

Medvědí česnek podporuje činnost srdce, pomáhá při trávení a průduškových nebo plicních zánětech. Z čerstvých lístků rychle připravíte pomazánku i pesto nebo je nakrájejte a rovnou s nimi posypte chleba s máslem. Medvědí česnek najdete ve stinných lesích a hájích s vlhkou půdou.

Jak si připravit pesto z medvědího česneku? Podívejte se níže na videonávod:

Zdroj: Youtube

3. Sedmikráska obecná

Sedmikráska se objevuje mezi prvními bylinkami na jaře a kvete až do podzimu. Květy navíc můžete konzumovat čerstvé! Sedmikráska pomáhá při zápalu dýchacích cest a kašli, ale má taky močopudné účinky a podporuje činnost žlučníku a jater. 

Ozdobte sedmikráskami salát, a kromě hezky vypadajícího jídla dostanete do těla spoustu živin, které podpoří po zimě vaši imunitu. 

4. Podběl lékařský

Sytě žluté květy podbělu ze země vylézají hned začátkem jara a běžně se vyskytují podél cest, lesů i na rumištích. V lidovém léčitelství je podběl známou a často používanou bylinkou, a to hlavně při potížích horních cest dýchacích. 

Pomáhá při vykašlávání, ale podporuje i léčbu zánětu močového měchýře. Z minerálů je bohatý na zinek, který je v lidském těle důležitý pro dobrou imunitu, a draslík, který zodpovídá za správnou funkci svalového a nervového systému.

5. Plicník lékařský

Tahle pěkně barevná léčivka se hodí k léčbě plicních onemocnění, jako jsou zápal plic a průdušek, astma, kašel, vykašlávání krve, zahlenění plic a podobně. Lze jej využít i při poškození sliznice hltanu a žaludku po požití koncentrovaného alkoholu, horkých jídel nebo nápojů. Z bylinky se připravují čajové směsi, z mladých lístečků společně s citronem a medem připravíte chutný salát.

Zdroj: abecedazahrady.dama.cz, naturway.cz

Související články