Správný hospodář nářadí a stroje na zimu řádně zakonzervuje, tudíž je poté potřeba je probudit ze zimního spánku. Z větších strojů opatrně sundejte plachtu, která je přes zimu zakrývala, a nejprve prověřte, zda mají dostatečně dobité baterie a akumulátory. V případě potřeby je dobijte doporučeným nabíjecím proudem.
Ty úplně vybité se můžete pokusit oživit, předpokládá to však speciální nabíječku. Příště je můžete během zimy preventivně na chvíli připojit k proudu. U strojů a nářadí s kabelovou přípojkou zkontrolujte její stav, zpuchřelé kabely vyměňte či nechte vyměnit v servisu. Pozornost je třeba věnovat také gumovým součástkám. Aby dlouho vydržely, zaslouží si ošetření vhodným přípravkem.
Zima svědčí rezavění
Zakonzervované nářadí a stroje nejprve zbavte konzervace. Mastnotu dobře rozpouští čistič brzd ve spreji, nechráněné kovové části je pak nutné opět alespoň provozně naolejovat na ochranu proti rzi.
Pokud jste zanedbali konzervaci a nářadí přes zimu zrezlo, následuje řada možností podle stupně zachvácení korozí. Na lehký povrchový nálet stačí nastříkat třeba Konkor nebo WD40, vzít kuchyňskou drátěnku či ocelovou vlnu a napadené části ručně očistit.
Silněji postižené menší nářadí nebo i součástky lze po mechanickém hrubém očištění ocelovým kartáčem „odbahnit“ koupelí v horkém roztoku kyseliny citronové, zbytky se odstraní opět ručně. Větší kusy bude nutné natřít odrezovačem. Nezapomeňte potom nářadí opět naolejovat. Ale šetřete síly, třeba rýč nebo krumpáč se rzi zbaví mechanicky při práci.
Zkontrolujte pohyblivost mechanických částí a jejich promazání. Zaměřte se na to, zda někde něco nedře, neskřípe či neblokuje, zda je vše řádně utažené a případně potřebné části pečlivě namažte doporučenými mazivy. Oblíbený všelék v podobě grafitové vazelíny nechte v regálu a použijte ho opravdu jen pro nejkritičtější případy.
Postup broušení
Aby vám práce šla dobře od ruky, je zapotřebí věnovat se všem břitům. Na nabroušení nůžek stačí obyčejný, několikrát přehnutý alobal. Trochu péče budou určitě potřebovat například dláta, želízka hoblíků a šroubováky.
Dláta a želízka obtáhněte na plochém kameni a řemeni, použité ploché šroubováky lehce srovnejte na kotoučové brusce. Při té příležitosti se také podívejte, jak je na tom ostatní ruční nářadí, a případně proveďte probírku a výměnu za lepší kousky, se kterými bude radost pracovat.
Broušení ručních pilek a pil (ale také pilových řetězů) už vyžaduje trošku fortele a vybavení. Pro ruční pilky jsou vhodné speciální profilové čepelové pilníky z brusného kamene, na kalené zuby budete potřebovat pilník diamantový. Neobejdete se ani bez rozváděcích kleští (tzv. šraňkovaček). Ano, šraňk se dá udělat i s pomocí normálních malých kleští, ale výsledek je většinou všelijaký.
Vrták na míru
Broušení vrtáků patří k nejdiskutovanějším činnostem na kutilských internetových fórech. Spory mezi zastánci pravověrného broušení z ruky a uživateli nejrůznějších přípravků by vydaly na román.
Kdo to umí, dokáže nabrousit vrták v ruce mnohem rychleji než s použitím přípravku, který je potřeba nejprve nastavit. U dobrého přípravku však lze dosáhnout mnohem větší přesnosti.
Jak nabrousit vrták? Tenhle návod se může hodit:
Běžně prodávané hobby brusky na vrtáky jsou poněkud diskutabilní. Většinou je nelze příliš nastavovat, a tak brousí všechny velikosti stejně. S výsledkem se sice nějak pracovat dá, ale… Jinak záleží na aplikaci – pro vrtání děr běžných průměrů (3-10 mm) do plného materiálu v přibližně desetinové toleranci vyhovuje broušení z ruky dostatečně. Stačí obyčejná kotoučová bruska, miska s vodou na chlazení a úhlová měrka.
U větších vrtáků je manipulace s přípravkem jednodušší, pro velmi malé vrtáčky o velikostech pod 3 mm je však o vhodné brusné přípravky nouze. Ale modeláři, kteří se v těchto rozměrech většinou pohybují, si umějí poradit sami.
Máte-li jenom jednu sadu vrtáků, přikupte další a nabruste je podle potřeby, každý materiál totiž vyžaduje trochu jiný úhel hrotu (špičky) a podbrus hřbetu, univerzální nábrus neexistuje. Pak už jen stačí sáhnout do stojanu, začít pracovat a nemusíte se zdržovat přebrušováním.
Systém a pořádek
Proveďte podrobnou revizi stavu zásob, jako jsou nejrůznější náhradní díly, spojovací materiál, těsnění, lepidla, barvy, laky, čisticí chemie a další. Zejména lepidla, barvy a laky bývají po přemrznutí nepoužitelné. Docházející či chybějící spojovací materiál dokupujte podle plánovaných prací.
Stejně tak zkontrolujte množství a stav brusného papíru, ředidel, lepicích a izolačních pásek, hmoždinek, zkrátka všeho, co budete během roku potřebovat. Vlastníte-li nářadí na výměnné baterie, doplňte jejich zásoby.
Momentální stav nářaďového parku vám nemusí vyhovovat. Máte-li v plánu nové projekty, bude možná potřeba dílnu trochu přeorganizovat. Nepoužívané nářadí můžete zkusit odprodat přes bazary či darovat známým. Potřeba nových kousků roste, místa je málo a jediným řešením je udržování dokonalého systému a pořádku a schopnost zbavovat se bez milosti nefunkčních a nepoužívaných věcí.
Nářadí a nástroje ve fotogalerii
- Osvědčenou kolébku na broušení vrtáků z výrobního družstva ELKO Nový Knín už neseženete, náhradou za ni může být Condor – přípravek pro broušení vrtáků o průměru 3-18 mm ke kotoučové brusce. Díky stavitelným dorazům je i výrazně přesnější a výsledky jsou pro domácí účely více než uspokojivé. Kutil
- Vrtáte-li alespoň občas do oceli, bez této měrky se neobejdete. Měrku s pevně nastaveným úhlem hrotu 118° a stupnicí s půlmilimetrovým rozlišením využijete pro kontrolu ručně i strojně broušených vrtáků. Kovonástroje
- Brousit lze samozřejmě i na obyčejné brusce, u dvourychlostní brusky Pattfield PE-250 NTS však můžete na rychlém kotouči nástroj nahrubo předbrousit a na pomalejším pak břit doladit – při pomalé rychlosti máte podstatně lepší kontrolu úběru materiálu. Navíc se díky vodní lázni nevyhřeje ostří. Brousit na ní můžete i kuchyňské náčiní. Zkušení kutilové si k ní navíc mohou dodělat vodítka. Hornbach
- Nedostatek místa lze řešit různými způsoby. Do malých prostor se většinou nevejdou skříně či dílenské vozíky, vhodnou alternativou může být pojízdný kovový box na nářadí FDN 4150 o rozměrech 520 x 320 x 721 mm. Je navíc rozkládací, takže kufřík se základním nářadím můžete snadno odnést, kam potřebujete. Fieldmann
- Bez pořádného osvětlení se nedá pracovat a často se neobejdete ani bez lupy. Proč to tedy rovnou nezkombinovat? Stolní lupa Hadex 11101L se zvětšením 5 dioptrií (225 %) si umí přisvítit 80 LED o výkonu 5 W. Díky napájení 230 V se hodí na každý ponk. Hadex
- Při jarním úklidu dílny pomohou modulové skříně, které lze s rostoucím množstvím vybavení postupně rozšiřovat. Do téměř 2 m vysoké univerzální policové skříně s ocelovými dveřmi z teplického Kovosu se toho vejde dost. Navíc ji lze na míru doplnit nejrůznějšími držáky nářadí. Kovos
Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům&Zahrada č. 2/2024.
Zdroj: Dům&Zahrada