Proč kombinovat výsadbu? 

Pěstování rostlin v polykultuře zabraňuje tomu, aby škůdci a choroby nekontrolovatelně sužovali vaši zahradu. Ve shluku různých květin, zeleniny a bylinek se vždy najde nějaká, které se škůdci vyhýbají. Díky tomu může být doprovodná výsadba rajčat s dobrými sousedy šetrným způsobem, jak odradit nezvané návštěvníky. 

Výškový rozdíl mezi rostlinami zase chrání půdu před větrnou erozí i silným deštěm a zároveň pomáhá snižovat odpar vody během horkého léta. Rozdílné kořenové systémy kypří půdu v různých hloubkách a po sklizni poskytují potravu žížalám a dalším půdním organismům. Slouží tak jako zdroj živin pro rostliny, které na záhonu porostou v následující sezóně. 

Nejlepší společníci pro vaše rajčata

Podívejte se na některé z nejlepších doprovodných rostlin pro rajčata a na výhody, které přinášejí:

Aksamitník

Jedním z nejvýznamnějších přínosů aksamitníků, zejména pro rajčata, je jejich schopnost potlačovat háďátka v půdě. Některé odrůdy, zejména aksamitník rozkladitý (Tagetes patula), vylučují z kořenů látku, která je pro háďátka toxická. Pro co nejlepší kontrolu těchto ničitelů kořenového systému se doporučuje vysadit aksamitníky alespoň jednu sezónu před rajčaty, aby se tento účinek stihl projevit. Také zvažte rozmístění afrikánů po celé zahradě, abyste ji chránili celou. 

Rajčatům i afrikánům prospívá plné slunce a dobře propustná půda, což z nich činí kompatibilní zahradní společníky. 

Bazalka 

Tato bylina pomáhá bojovat proti mšicím, sviluškám a třásněnkám. Je také vhodná jako odpuzovač komárů, protože v listech obsahuje eugenolový olej, který bazalce dodává její charakteristickou vůni. Mnoho zahrádkářů tvrdí, že bazalka také zlepšuje chuť rajčat. Navíc spolu skvěle chutnají v receptech.

Chcete-li maximalizovat výhody výsadby bazalky s rajčaty, zajistěte mezi rostlinami rajčat dostatek místa, abyste mohli zasadit několik rostlin bazalky. To umožní dostatečnou cirkulaci vzduchu, sníží riziko houbových onemocnění a zároveň umožní využívat aromatické účinky. 

Bazalka má ráda stejné teplé podmínky jako rajčata, což z nich činí ideální pěstitelské partnery. 

Keříčkové fazole

Jedním z hlavních důvodů, proč jsou fazole tak skvělými společníky rajčat, je schopnost vázat dusík v půdě. Fazole jako součást čeledi bobovitých mají symbiotický vztah s bakteriemi rhizobia v půdě, což jim umožňuje přeměňovat atmosférický dusík na formu, kterou mohou rostliny přijímat. Tento přirozený proces obohacuje půdu o dusík, který je pro náročná rajčata životně důležitý.

Česnek

Česnek je přírodní odpuzovač škůdců, který může pomoci udržet molice daleko od vašich rajčat tím, že zamaskuje pach dozrávajících plodů. Svým silným zápachem odradí i další škůdce.

Česnek se sází na podzim, kdežto rajčata na jaře. Proto je nejlepší osázet na konci roku kolem dokola plochu, na které budou příští rok růst rajčata. Tím také budete maximalizovat jeho ochranné účinky a zároveň minimalizovat konkurenci o živiny. Toto strategické rozmístění zajistí, že česnek i rajčata mohou koexistovat a vzájemně si prospívat.

Podobné účinky jako česnek má pažitka, kterou můžete vysadit s rajčaty najednou. 

Mrkev

Mrkev a rajčata se dobře doplňují, pokud jde o příjem živin. Zatímco první jmenovaná není na živiny náročná, rajská jablka se musí pořádně živit, vyžadují zejména hodně fosforu a draslíku. 

Při výsadbě mrkve s rajčaty zvažte načasování a rozestupy, abyste oběma rostlinám zajistili dostatek prostoru a zdrojů pro růst. Při sklizni mrkve dojde k prokypření půdy, která prospívá plodícím rajčatům, protože poskytuje více prostoru pro rozšíření kořenů.

Zdroj: gardendesign.com, plantura.garden, meadowlarkjournal.com

Související články