Většina z nás kočky vlastní a miluje. Přesto nás může dráždit, když tito neúnavní predátoři na našich zahradách loví ptáky, které na zahradě vítáme a krmíme. Čičiny také mívají ve zvyku slunit se na okrasných kobercích rostlin, až je někdy úplně zničí. O vyhrabaných, právě zasazených rostlinách ani nemluvě.  

Protože jsou kočky masožravci, jejich výkaly mohou obsahovat parazity nebo patogeny, které se v koňském či kravském hnoji nevyskytují. Proto může být nebezpečné, pokud si roztomilé šelmičky udělají záchod na zeleninovém záhonku, který je pro kočky obzvláště atraktivní, protože je na něm prokypřená půda.

Kočičí trus může mimo jiné obsahovat parazita Toxoplasma gondii, který způsobuje toxoplazmózu, což je onemocnění, které může ohrozit zejména těhotné ženy. Z pečlivě umyté mrkve sice nic nehrozí, ale která těhulka by chtěla riskovat? 

Naštěstí existují různé způsoby, jak kočky od návštěvy zahrady odradit. Je dobré určit si na pozemku ty části, které chcete od návštěv chlupatých elegánů ochránit, například zeleninové záhony nebo oblasti v blízkosti krmítek pro ptáky či cenných rostlin.

Mulčujte půdu pro kočky nepříjemnými materiály

Kočky se rády procházejí po měkké půdě a vyhýbají se ostrým povrchům. Záhony pro kočky ztratí atraktivitu, pokud holou půdu zakryjete větvičkami, šiškami nebo listy cesmíny. Podobný účinek má i zatloukání klacíků nebo špejlí do země u rostlin, které si vyhlédly jako své denní lůžko. Květináče lze namulčovat silnou vrstvou štěrku. 

Nezvané hosty prý také odrazuje vůně citrusů a pach lidských vlasů, které rozhodíte na zahradu. I kávová sedlina patří mezi látky, kterým se čičiny raději vyhnou. Navíc je káva skvělým hnojivem a odpuzuje slimáky i mravence. 

Právě vysazenou zeleninu ochraňte tím, že ji přikryjete sítí nebo netkanou textilií. 

Vybudujte kočičí území

Pokud chcete kočku naučit, aby zůstávala jen v některých částech zahrady, vytvořte jí tam podmínky, kterými nepohrdne. 

Nabídněte jí pohodlný venkovní záchod. Naplňte mělký box kočkolitem (pozor, toaleta musí být zastřešená), nebo vytvořte plochu s měkkým pískem. Na kočičí území vysaďte několik rostlin šanty kočičí (Nepeta), které většina z ladných šelem neodolá. 

Ultrazvukové odpuzovače koček

Ultrazvukový odpuzovač vydává zvuky, které slyší jen kočky, a také kuny či lasice. Tóny neslyšitelné pro člověka jsou pro tyto šelmy natolik nepříjemné, že je udrží z dosahu.   

Rostliny, které kočkám nevoní

Některé silně vonící rostliny nemají kočky rády. Rozmístěte je po celé zahradě, zejména na místech, odkud chcete mňoukající návštěvníky dostat pryč. Je to dobrá metoda, ale nemusí fungovat na každou čičinu. Můžete vyzkoušet tyto rostliny: 

Levandule

Levandule je oblíbená okrasná rostlina pro své atraktivní fialové květy a omamnou vůni. Právě toto výrazné aroma může být pro kočky nepříjemné, protože dráždí jejich silně vyvinutý čich.

Naštěstí můžete levanduli pěstovat téměř v jakékoli části zahrady, včetně okrajů, bylinkových zahrádek a nádob, takže ji můžete umístit přesně tam, kam potřebujete. 

Rozmarýn

Rozmarýn je skvělá aromatická bylina, která chutná v mnoha pokrmech. Stejně jako levandule vyniká rozmarýn vůní, kterou kočky nesnášejí. Dalším bonusem je, že je rozmarýn stálezelený, takže bude fungovat celý rok.  

Routa vonná

Tato bylina odradí kočky štiplavým zápachem, který naštěstí pro lidi není tak odporný, jako pro zvířata s jemným nosem. Nepříliš známá rostlina je okrasná svými modrými listy a žlutými květy.

Polej obecná

Listy rostliny z čeledi hluchavkovitých vydávají silnou vůni, podobnou mátě. A mátu kočky opravdu nemusí. 

Smil italský

Známější pod názvem kari je další bylina, která kočky spolehlivě odradí. Stejně jako většina rostlin, které kočky nesnášejí, uvolňuje kari bylinka při otírání zápach, který útočí na jejich čich.  

Citronový tymián

Začleněním citronového tymiánu do zahrady vytvoříte voňavou a funkční bariéru, která pomůže ochránit vaše rostliny před nevítanými kočičími návštěvníky. Tato bylina je známá svou jemnou chutí a citrusovou vůní, která je kočkám značně nepříjemná. Citronový tymián je navíc odolná rostlina, které se daří v různých podmínkách, takže je praktickou volbou pro zahrádkáře, kteří hledají přírodní způsoby, jak udržet kočky mimo svou zahradu.

Zdroj: housebeautiful.com, gardenersworld.com, gardenbenches.com

Související články