Stručný souhrn z článku
- Pro Valentýna lze darovat pokojové rostliny ve tvaru srdce, jako jsou srdíčková hoya, převislý svícník nebo anthurium clarinervum.
- Toulitka a brambořík perský jsou dalšími vhodnými rostlinami s atraktivními srdcovitými listy či květy.
- Zvolit lze i rostliny symbolizující štěstí, které nejsou ve tvaru srdce, ale přináší do domova pozitivní energii.
Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.
Pokojovek ve tvaru srdce je v rostlinné říši hned několik. Třeba srdíčková hoya v celozelené nebo panašované variantě, či nenáročný převislý svícník, kterému se přezdívá string of hearts. Jsou tak malé, že je uchráníte před mrazem v kapse kabátu, ale radost udělají velikou. Chcete darovat opravdu velké zelené srdce? Pak sáhněte po pokojovce Anthurium clarinervium. A jaké další rostliny se hodí?
Toulitka
Naprosto nenáročná pokojovka, která má nádherné srdcovité listy a voskové rudé (nebo i jiné) květy. Vydrží kvést dlouhé týdny a jediné, co od vás bude potřebovat, je občasná zálivka. Tahle elegantní kráska nesnáší přemokření, jinak uhnije. Zaslouží si teplé světlé místo, nejlépe na východním okně. Pokud se vám stane, že přestane kvést, zřejmě se někde stala chyba. Většinou je v příliš malém květináči nebo má nedostatek světla.
Brambořík perský
Brambořík perský má nádherné žíhané listy ve tvaru srdce, kterým dominuje záplava kvítků ve výrazných barvách. Jeho pěstování je náročnější, proto byste touto květinou neměli obdarovat pěstitelku začátečnici. Brambořík kvete přes zimu, vyžaduje neustálé vlhko, ale na hlízách vodu nesnese. Proto je dobré ho zalévat spodem. Měli byste mu také průběžně otrhávat odkvetlé květy a na konci jara ho přestat zalévat, aby v zimě opět vykvetl.
Domácí štěstí
No a na závěr jedna hrnková kytka, která nemá se srdíčky nic společného. Ale obdarovaná ji bude milovat, protože je známkou štěstí v domě. Je docela invazivní, hodně rychle se rozrůstá, takže je dobré ji čas od času zastřihnout a klidně si ji vytvarovat podle fantazie. I přes to, že se roztahuje, je docela citlivá.
Nemá ráda velké teplo, líbit se jí bude na severním okně bez dopadu přímého sluníčka. A naučí vás disciplíně. Potřebuje totiž pravidelnou zálivku, hlína jí nesmí vyschnout. A nejlíp uděláte, když ji postavíte na misku se štěrkem, čímž zvýšíte vzdušnou vlhkost.
Zdroj: pokojovky.co, lifestylers.cz