Lýkovec aneb Říkejte mi Dafné


Autor: Thinkstockphotos.com
Kdo by neznal film Někdo to rád horké a proslulou hlášku uvedenou v titulku! Jarní keř nese jméno krásné dívky, šíří kolem sebe divukrásnou vůni, ale je to pěkný darebák. Nebezpečná rostlina okouzluje v časném jaru květy vyrostlými rovnou na větvích.
Lýkovec není zrovna moc v módě, takže se s ním v zahradách nesetkáváme příliš často. Je to nicméně keřík velmi dekorativní i po odkvětu. Na jaře dává nádherné květy, které se později mění v červené bobule. Ale pozor, všechny jeho části jsou jedovaté a ty krásné bobule nejvíce.
Přivonět můžete
Autor: Thinkstockphotos.com
ČTĚTE TAKÉ:
- Fíkus, který dává latex
- Zasaďte si doma palmu. Ale plody radši nežvýkejte
- Čínský oves jako krásná květinová dekorace
Plodům se vyhněte
Květy se poměrně rychle změní v červené plody, které jsou nejjedovatější částí rostliny. Mají hnusnou svíravou chuť, což nás chrání před otravami. Nemusí to ovšem platit u dětí, protože ty mohou kuličky spolykat bez kousání a k otravě může dojít později. Lýkovec způsobuje zvracení a průjmy, které mohou mít těžký a dlouhý průběh. Působením jedů dochází totiž k narušení sliznic zažívacího traktu. V minulých stoletích se plody lýkovce používaly k léčbě různých nemocí; třeba jako antisyfilitikum. Jako by nemocní neměli už tak dost obtíží. Za víceméně folklórní můžeme považovat tvrzení, že se v 17. století kuličky lýkovce aplikovaly jako „antabus“, tedy medicína, která měla bránit nadměrnému pití.
A nakonec pohádka
Autor: Thinkstockphotos.com








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...