Encyklopedie rostlin: jaterník podléška

Encyklopedie rostlin: jaterník podléška

Jaterník podléška patří mezi křehké jarní květiny, které okouzlí blankytně modrou barvou květů, ale i sněhovou bělostí...

Jaterník podléška je typicky jarní rostlinou, která vykvétá v listnatých lesích, travnatých stráních i ve skalách, je však také hojně pěstována v zahrádkách. Nápadná je Jaterník podléškazejména četnými blankytně modrými až fialovými květy, zespodu naopak vybledlými a barevně nevýraznými. Vyrůstají na konci 5 až 20 cm dlouhé stopky zakončené vejčitými listenovými útvary ve tvaru kalíšku. Zvláštností této rostliny je, že počet květních lístků není pravidelný. Pohybuje se od 5 do 10, i když jich obvykle bývá 6. Uprostřed květenství je světle žlutá blizna obklopená spoustou tyčinek. Při určování hrají velice důležitou úlohu přízemní kožovité listy, které svým tvarem připomínají játra.

Rozšíření
Pochází z Evropy a východní Asie, kde nejčastěji roste v listnatých lesích nebo v křovinách ve výškovém rozmezí 250 až 600 metrů n. m. Vyhovuje mu vlhká neutrální až mírně alkalická půda, často se však uchytí i na kamenitém a hlinitém podkladu. Protože se často objevuje pod lískami, říká se mu lidově též podlístka.

Doba květenství
V přírodě začíná kvést většinou od konce března, hlavním obdobím květu je duben, s jeho kvítky se však můžeme setkat ještě v květnu.

Množení
Jaterník podléškaRostlinám přeneseným z přírody se v zahrádkách příliš nedaří. Existuje však spousta zahradních kultivarů třeba s bílými, růžovými či červenými květy, které vysazujeme v polostínu na skalkách nebo jako podrost pod listnatými keři. Rozmnožují se jednoduše dělením trsů.

Ochrana
V ČR patří jaterník podléška mezi chráněné rostliny.

Zajímavosti
Jaterník lidská játra nejenom připomíná tvarem listů, obsahuje též látky, které příznivě ovlivňují činnost ledvin a jater. Z jeho listů, částečně i květů sušených přirozeným teplem se připravuje nálev, který má močopudné účinky. Čaj z jaterníků se též používá při žlučníkových kolikách a při léčbě astmatu. Nic se však nesmí přehánět, rostlina je mírně jedovatá.

Skupinka jaterníků Jaterník podléška - detail květuJaterník podléška - pohled na květ ze strany

-šum-
Foto: www.profimedia.cz

Komentáře

Načítám komentáře...