Encyklopedie rostlin: rozchodník a rozrazil


Dnes představíme dvě rostliny, obě jsou na pěstování nenáročné, jedna udělá parádu na skalce a druhá zase v bylinkové zahrádce.
Rozchodníky jsou typicky skalkové rostliny menšího vzrůstu (10 – 20 cm) s drobnými dužnatými lístečky, které obrůstají dokola stonek. Ty bývají zelené nebo načervenalé, všechny však mají společné poslání – fungují jako zásobárna vody. Na konci každého stonku vyrůstají drobné, ale nápadné kvítky, které se opět tvarem a zbarvením liší druh od druhu. U nás jsou nejznámější žluté a bílé, existují však rozchodníky s kvítky zbarvenými do červena nebo do fialova.
Rozchodníky jsou typicky evropské rostliny, s nimiž se můžeme setkat od nížin až po podhůří, především na slunných a suchých místech, jako jsou meze, pastviny, skály – zkrátka všude, kde jsou písčité a kamenité půdy.
Květenství
V našich podmínkách kvete od června do září.
Pěstování
Není nikterak náročné. Rozchodníky rostou v mělkých písčitých a kamenitých půdách, nejlépe na skalkách, na okrajích záhonů, ale též na zídkách. Množí se především dělením trsů na jaře a na podzim. Jsou to trvalky, které nám vydrží řadu let.
Zajímavosti
Rostliny obsahují kromě jiných látek především alkaloid hematin, který je jedovatý. V případě pozření dochází k otravě, která se projeví zvracením, k tomu však málokdy dojde, všechny části a především listy mají ostře palčivou chuť. Přesto se tyto skalničky používaly v lidovém léčitelství zejména proti hnisavým vředům nebo plísním. Práškem ze sušeného listí se léčil průjem, proti vysokému tlaku se louhoval čaj.
![]() | ![]() | ![]() |
Rozrazil lékařský potěší modrými květy
Rozrazil lékařský je vytrvalá bylina 10 až 40 cm vysoká s nádherně jasně modrými nebo modro-fialovými kvítky. Tvoří je zvonkovitý kalich kopinatého tvaru se čtyřmi lístky a dvěma stejně barevnými tyčinkami uprostřed. Listy jsou vstřícné a mají eliptický až široce kopinatý tvar. Zajímavé je, že rostlina má na povrchu krátké jemné chloupky.
Vyskytuje se většinou na suchých místech v mírně kyselejších hlinitých půdách nenáročných na živiny, jako jsou vřesovištní louky, pastviny a meze. Můžeme se s ním setkat prakticky po celé Evropě, ale též v Severní Americe, Asii a dokonce až v arktických oblastech Ruska, kde roste od nížin až po horská pásma.
Květenství
Rozrazil u nás kvete od června do srpna.
Pěstování
Této rostlině se dobře daří na světlém stanovišti v mírně vlhké humózní hlinité půdě. Množí se ze semen.
Zajímavosti
Už ze samotného názvu je zřejmé, že se jedná o léčivku, která snižuje hladinu cholesterolu v krvi, pomáhá proti astmatu, zánětu průdušek, podporuje zažívání a čistí krev. Dříve se používala proti kožním onemocněním a vyrážkám, dnes slouží též jako kloktadlo při zánětu dásní. Z listů se vaří čaj nebo se přikládají na rány. Obsahuje řadu silic, organické kyseliny, nejdůležitější látkou je však aukubin. Při sběru se seřezává těsně nad zemí a suší na vzdušných místech, kam nedopadají přímé sluneční paprsky. Při tom je třeba dávat pozor, aby nezhnědla.
![]() | ![]() | ![]() |
-St-
Foto: www.profimedia.cz








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...