Encyklopedie rostlin: rozchodník a rozrazil

Encyklopedie rostlin: rozchodník a rozrazil

Dnes představíme dvě rostliny, obě jsou na pěstování nenáročné, jedna udělá parádu na skalce a druhá zase v bylinkové zahrádce.

Rozchodníky jsou typicky skalkové rostliny menšího vzrůstu (10 – 20 cm) s drobnými dužnatými lístečky, které obrůstají dokola stonek. Ty bývají zelené nebo načervenalé, všechny však mají společné poslání – fungují jako zásobárna vody. Na konci každého stonku vyrůstají drobné, ale nápadné kvítky, které se opět tvarem a zbarvením liší druh od druhu. U nás jsou nejznámější žluté a bílé, existují však rozchodníky s kvítky zbarvenými do červena nebo do fialova.

Rozchodníky jsou typicky evropské rostliny, s nimiž se můžeme setkat od nížin až po podhůří, především na slunných a suchých místech, jako jsou meze, pastviny, skály – zkrátka všude, kde jsou písčité a kamenité půdy.

Květenství
V našich podmínkách kvete od června do září.

Pěstování
Není nikterak náročné. Rozchodníky rostou v mělkých písčitých a kamenitých půdách, nejlépe na skalkách, na okrajích záhonů, ale též na zídkách. Množí se především dělením trsů na jaře a na podzim. Jsou to trvalky, které nám vydrží řadu let.

Zajímavosti
Rostliny obsahují kromě jiných látek především alkaloid hematin, který je jedovatý. V případě pozření dochází k otravě, která se projeví zvracením, k tomu však málokdy dojde, všechny části a především listy mají ostře palčivou chuť. Přesto se tyto skalničky používaly v lidovém léčitelství zejména proti hnisavým vředům nebo plísním. Práškem ze sušeného listí se léčil průjem, proti vysokému tlaku se louhoval čaj.

Rozrazil lékařský potěší modrými květy

Rozrazil lékařský je vytrvalá bylina 10 až 40 cm vysoká s nádherně jasně modrými nebo modro-fialovými kvítky. Tvoří je zvonkovitý kalich kopinatého tvaru se čtyřmi lístky a dvěma stejně barevnými tyčinkami uprostřed. Listy jsou vstřícné a mají eliptický až široce kopinatý tvar. Zajímavé je, že rostlina má na povrchu krátké jemné chloupky.

Vyskytuje se většinou na suchých místech v mírně kyselejších hlinitých půdách nenáročných na živiny, jako jsou vřesovištní louky, pastviny a meze. Můžeme se s ním setkat prakticky po celé Evropě, ale též v Severní Americe, Asii a dokonce až v arktických oblastech Ruska, kde roste od nížin až po horská pásma.

Květenství
Rozrazil u nás kvete od června do srpna.

Pěstování
Této rostlině se dobře daří na světlém stanovišti v mírně vlhké humózní hlinité půdě. Množí se ze semen.

Zajímavosti
Už ze samotného názvu je zřejmé, že se jedná o léčivku, která snižuje hladinu cholesterolu v krvi, pomáhá proti astmatu, zánětu průdušek, podporuje zažívání a čistí krev. Dříve se používala proti kožním onemocněním a vyrážkám, dnes slouží též jako kloktadlo při zánětu dásní. Z listů se vaří čaj nebo se přikládají na rány. Obsahuje řadu silic, organické kyseliny, nejdůležitější látkou je však aukubin. Při sběru se seřezává těsně nad zemí a suší na vzdušných místech, kam nedopadají přímé sluneční paprsky. Při tom je třeba dávat pozor, aby nezhnědla.

 

-St-
Foto: www.profimedia.cz

Komentáře

Načítám komentáře...