Encyklopedie rostlin: Omamně krásná pivoňka

dřeviny, encyklopedie rostlin, Paeonia sufruticosa
dřeviny, encyklopedie rostlin, Paeonia sufruticosa

Dřevitá pivoňka patří mezi královny zahrad. Její velké květy jsou ozdobou zahrady od dubna do května. Nejen květy jsou ale na této rostlině obdivuhodné...

Pivoňka (Paeonia sufruticosa) patří k nejkrásnějším z jara kvetoucím dřevinám, které se v evropských podmínkách plně aklimatizovaly a získaly si trvalou přízeň milovníků okrasných dřevin. Keříky se zpeřeně dělenými listy - většinou modravě zelené barvy, dorůstající výšky okolo 1,5 metru najdeme dnes prakticky v každé zámecké zahradě. Zámečtí páni si je oblíbili zejména kvůli nádherným, většinou neobyčejně velkým (až 30 cm) květům kulovitého tvaru složeným z bezpočtu tenoučkých okvětních lístků nejrůznějších barev a odstínů.

Pivoňky se k nám dostaly nejprve ze Středomoří, později také z Číny a Tibetu. Už v 16. století byly pěstovány jako bylinky, ale jejich léčivé účinky byly velice brzy zatlačeny do pozadí a zvítězilo estetické hledisko. Od konce 18. století, kdy byly do Evropy dovezeny hybridy pivoňky čínské, která místní odrůdy převyšovala bohatým složením i velikostí květu, se pěstování těchto dřevin stalo zahradnickým hitem. Začátkem 19. století se ve Francii, Belgii, Holandsku a Anglii objevila spousta školek, které se začaly věnovat jejich šlechtění. Dnes už se s těmito okrasnými dřevinami setkáme prakticky ve všech světadílech severní polokoule.

Květenství
V našich podmínkách začíná od začátku května, kdy rozkvétá pivoňka lékařská, která se obvykle pyšní plnými tmavě červenými květy. Od konce měsíce už kvetou prakticky všechny kultivary vyšlechtěné z pivoňky čínské. Toto nejkrásnější období přetrvává nejdéle do konce června.

Pěstování
Pivoňky lze pěstovat nejrůznějšími způsoby, a pokaždé v nich objevíme něco krásného. V malých zahradách se určitě budou vyjímat jako samostatné keříky, které vyniknou zejména na dobře udržovaném trávníku. Po celý rok je pak můžeme doplňovat kvetoucími letničkami i trvalkami. V sadech a větších parcích budou příjemně působit ve stejnorodých skupinkách, kde z nich mimo jiné můžeme vytvořit zajímavý pás kvetoucích keřů.

Na pěstování nejsou tyto dřeviny nijak náročné. Převážná většina pivoněk vyžaduje slunné stanoviště chráněné před prudkým větrem a do hloubky zpracovanou výživnou půdu. Nejvíce jim vyhovuje hlinito-písčitá, ale v krajním případě mohou růst i v jílovité. Během vegetace bychom neměli zapomínat ani na přihnojování průmyslovými hnojivy, která aplikujeme hlavně na konci léta. Proti mrazům jsou tyto dřeviny celkem odolné, v zimě je však třeba ochránit kořeny vrstvou silnější mulčovací kůry.

Množení
Rozmnožování už vyžaduje určité zahradnické znalosti. Všechny kultivary lze množit roubováním na dlouhé kořeny pivoňky čínské, které provádíme buď v zimním období od ledna do března, nebo začátkem podzimu, způsobem na tzv. „kozí nožku“. Roubovance je třeba pevně ovázat páskou z PVC a rány omazat voskem. Pak je musíme nahrnout do směsi kompostu, rašeliny a písku a přenést do poloteplého pařeniště.

Méně používaný způsob je dělení starších matečních rostlin, které na podzim vyjmeme z půdy a založíme do hlubokého pařeniště chráněného před mrazem. Během zimy pak oddělíme jakž takž zakořeněné výhonky, zahrneme je a zapustíme do studeného pařeniště nebo skleníku. Když po 4 až 6 týdnech vyraší, přemístíme je na chráněné záhony.

Pivoňky lze také množit výsevem čerstvých semen. Ta vysejeme do truhlíků, které umístíme ve vytápěném skleníku. Po třech měsících je přeneseme do prostředí o teplotě 1 až 10 °C a po dalších třech měsících necháme osivo s postupujícím jarem vyklíčit. Jednodušší způsob je semena stratifikovat (uložit do písku při teplotě 10 až 15 °C) a před vyklíčením vysévat do pařeniště. V každém případě se však kvetoucích keřů dočkáme nejdříve za 5 až 6 let.

Protože všechny způsoby vyžadují určité zahradnické znalosti nebo jsou časově příliš náročné, bude v tomto případě vhodnější, když se jako laici obrátíme na odborníky.

Ochrana
U nás se všechny pivoňky považují za zahradní rostliny, ale třeba v Itálii nebo ve Slovinsku, kde pivoňka lékařská roste i ve volné přírodě, jsou chráněny zákonem.

Zajímavosti
Léčivé účinky pivoňky lékařské už vyplývají z jejího názvu. Využívali ji už staří řečtí lékaři a zmiňuje se o ní i známý římský učenec Plinius Starší, který zahynul při pozorování erupce Vesuvu v roce 79. Matthioli ji ve svém herbáři doporučuje zejména proti nočním děsům. Tvrdí rovněž, že novorozenec, který se vykoupal ve víně, v němž byla vyvařena pivoňka, nemůže později onemocnět padoucnicí. V současné farmacii se květ pivoňky lékařské přidává do čajových směsí utišujících kašel a křeče hladkého svalstva.

-šum-
Foto: www.thinkstock.cz, www.isifa.com

Komentáře

Načítám komentáře...