Jarní krásky skrývají pod zemí jed

Narcisy a sněženky

Autor: Thinkstockphotos.com

Jarní cibuloviny nám přinášejí radost. Leckde už pučí první sněženky, za nimi přijdou bledule, pak narcisky. Většina těchto jarních rostlin je stejně krásná jako neškodná, ale měli byste dávat pozor, co ukrývají v hlíně.

Pozor na cibule

Narcisy a sněženky

Autor: Thinkstockphotos.com

Pokud cibuloviny na léto vyndáváte ze země, buďte opatrní. Právě v cibulích se skrývají látky, které můžeme označit jako jedovaté. U některých zahradních rostlin může dojít k záměně s cibulí kuchyňskou nebo s česnekem. Nejspíš rychle poznáte, že jste se spletli, protože chuť neodpovídá tomu, na co jste zvyklí. Ale co děti, které jsou malé a teprve ochutnávají svět? Pokud vám budou po odkvětu pomáhat s vybíráním cibulí, pozorně je hlídejte, a to nejen aby nic nestrkaly do pusinky, ale také aby cibulky příliš náruživě neohmatávaly. Citlivější pokožce hrozí podráždění.

O jejich skladování již byla řeč, ale nezapomeňte, že vaše zahradní klenoty by rozhodně neměly sdílet jednu poličku nebo krabici s čímkoli k jídlu.

ČTĚTE TAKÉ:

Narcis je nejnebezpečnější

Narcisy a sněženky

Autor: Thinkstockphotos.com

Krásné květiny se v současné době pěstují v nejrůznějších odstínech, od bílé přes žlutou až po oranžovou. Jejich jedovatost je ovšem porovnávána s konvalinkami, které patří rozhodně mezi „top ten“ jedovatých rostlin ve střední Evropě. Popisy otravy, které jsou většinou u všech rostlin podobné a začínají bolestmi břicha a pokračují přes průjmy a zvracení, končí u narcisu až u křečí a závratí. Nebojte se jich a jenom si vezměte na manipulaci s nimi rukavice a dětským pomocníkům dejte na hraní raději něco jiného.

Pokud se dostanete do míst, kde kvetou narcisy ve větším množství, tak se vám může také stát, že vás z jejich intenzivní vůně rozbolí hlava. Jste-li citliví, můžete se načichat až na hranici migrény.

Narkissos byl nejkrásnější

Narcisy a sněženky

Autor: Thinkstockphotos.com

Pravděpodobně všichni vědí, že narcisky dostaly své jméno podle mladého muže. Ví se o něm, že byl nejkrásnější ze všech, ale za svou krásu platil tím, že se na sebe nesměl podívat. V jeho dalším životopise se vyskytují pletky s vílou Echó, která se mu chtěla pomstít za neopětovanou lásku a jeho obraz mu ukázala. Dívka si moc nepomohla, protože Narkissos se už od svého obrazu na vodní hladině nikdy neodtrhl. A proto se květy narcisů vždy otáčejí k vodě. To všechno je pohádka, zejména co se týče poslední věty. Pravda je taková, že květinám dělá dobře hojná jarní vláha, s jejíž pomocí se jejich květy rozvinou do krásy.

Komentáře

Načítám komentáře...