Mochnička, jasně žlutá jarní bylinka

Mochnička

Autor: Wikimedia

Mochnička trojčetná (Waldsteinia trifolia) je vytrvalá, zjara kvetoucí bylinka dorůstající výšky 10 až 15 cm. Sytě žluté kvítky ve tvaru misky jsou asi 1,5 cm velké a skládají se z pěti okvětních plátků vejčitého tvaru, jejichž střed zdobí „fontána“ dvou až devíti tenkých pestíků a spousty tyčinek. Dohromady vytvářejí řídké vrcholičnaté květenství uspořádané až sedmi kvítky na vztyčeném konci plazivé lodyhy. Pod nimi vyrážejí trsy přízemních, asi 6 cm velkých trojlaločnatých listů s pilovitými okraji.

Naše mochnička patří k maličkému rodu, jehož součástí je pouze šest druhů trsnatých bylinek s jasně žlutými miskovitými kvítky a kořenujícími lodyhami. Objevují se většinou na suchých zastíněných svazích střední, východní a jižní Evropy, můžeme se s nimi setkat také ve východních částech Sibiře nebo v Japonsku a Číně. V zahrádkách se často pěstují jako půdopokryvné rostliny ozdobné květem i listy.

Květenství

Všeobecně od jara do začátku léta. U nás v rozmezí dubna až června.

ČTĚTE TAKÉ:

Pěstování

Mochnička je celkem nenáročná bylina, která se uchytí v každé dobře propustné půdě na polozastíněném až stinném stanovišti, kde není příliš vlhko. Je optimální půdopokryvnou rostlinou pro lesní zahrádky, suché svahy nebo čelní partie bylinných záhonů. Protože se rychle rozrůstá, lze ji také pěstovat na větších plochách pod stromy a keři. (Pozor, při nekontrolovaném růstu snadno plevelnatí a začne vytlačovat méně expanzivní rostliny.)

Přes zimu částečně povadne, ale mrazy bez problému přečká.

Její skvělou vlastností je, že netrpí na žádné choroby, ani ji nenapadají škůdci.

Rozmnožování

Nejlépe jarním dělením trsů nebo pomocí výběžků. Výsev provádíme na jaře nebo na podzim do nádob umístěných ve studeném pařeništi.

Komentáře

Načítám komentáře...