Letní trvalky s maximálním efektem a minimální péčí

Trvalka, květina, květiny

Autor: Thinkstockphotos.com

Pro ty, kteří chtějí svým květinovým záhonům věnovat minimální péči, jsou ideálním řešením trvalky.

Na rozdíl od letniček nemusíte každoročně předpěstovávat nebo nakupovat sadbu, nemusíte je opakovaně vysazovat na záhon a na podzim je likvidovat. Abyste si vybrali ty správné, které vám pokvetou po celou sezonu a zároveň je můžete využít k řezu, sušení nebo jako léčivku, přinášíme vám přehled těch nejvděčnějších, které nesmí na vaší zahradě chybět.

Aster – hvězdnice

Trvalka, květina, květiny
Aster dumosus

Autor: Ing. Zuzana Švábenská

Pěstitelé si je někdy pletou s letničkovými astrami (Callistephus chinensis), na rozdíl od nich jsou vytrvalé a při správné skladbě druhů vám pokvetou od konce jara až do zámrazu. Do popředí záhonů se hodí Aster dumosus nebo Aster tongolensis, mezi vyšší, později kvetoucí druhy patří Aster novae-angliae nebo Aster novi-belgii. Můžete je použít k řezu, jsou nesmírně trvanlivé a několik desítek kultivarů nabízí paletu od bílé, růžové po tmavě fialovou.
Echinacea – třapatkovka

Trvalka, květina, květiny
Echinacea purpurea

Autor: Ing. Zuzana Švábenská

Blízce příbuzná žlutě kvetoucích třapatek srstnatých je známá díky svým léčivým účinkům. Echinaceové kapky se používají jako prevence proti podzimním chřipkám a připravit si je můžete i doma z oddenků. Pokud vás už omrzela starorůžová barva, můžete si koupit kultivary s krémově bílými květy nebo takové, které mají okvětní plátky uspořádané ve dvou řadách nad sebou.

Perovskia - perovskie

Trvalka, květina, květiny
Perovskia atriplicifolia

Autor: Ing. Zuzana Švábenská

Odolná, a přitom něžná, taková je perovskie lebedolistá. Na první pohled byste si ji mohli splést s levandulí. Ale hned na ten druhý vás upoutá výška okolo jednoho metru a záplava blankytně modrofialových květů, kterými jsou jemně olistěné stonky pokryty. Její listy po rozemnutí jemně voní po šalvěji a během vegetace přiláká všechny opylovače ve vaší zahradě.


Hylotelephium – rozchodník

Trvalka, květina, květiny
Sedum spectabile

Autor: Ing. Zuzana Švábenská

Hylotelephium telephium zní jako zaklínadlo, ale když vám prozradíme starší název Sedum spectabile, už budete jistě vědět. Sukulentní trvalka s minimálními nároky na vláhu, která snese i úpal a neúnavně kvete až do zámrazu růžovými nebo červenými drobnými květy, pěstuje se i ve variantě s tmavě fialovými listy.


Gaillardia – kokarda

Trvalka, květina, květiny
Gaillardia

Autor: Ing. Zuzana Švábenská

Nizoučká trvalka původem ze Severní Ameriky přináší po celé léto záplavu poměrně velkých žlutých květů. Ty jsou buď žluté, nebo žlutočervené s výraznými středy. Po odkvětu zůstává kulatý střed plných drobných nažek, kterými se tato trvalka množí.Gaura – svíčkovec

Trvalka, květina, květiny
Gaura lindheimerii

Autor: Ing. Zuzana Švábenská

Rostlina pro nevěsty, tak něžně vypadá Gaura lindheimeri. Na své si přijdou milovníci romantických barev, jako jsou bílá a růžová. Gaura dosahuje až do 80centimetrové výšky a neúnavně kvete drobnými květy na subtilních stoncích během celého léta. Majitele zahrad v podhorských oblastech potěšíme faktem, že je plně mrazuvzdorná a měla by snést zimní teploty až k -30 °C. Méně je v případě této rostliny více, proto ji nemusíme během celého léta zalévat, vyžaduje slunné polohy a sušší propustné půdy, navíc si musíme dát pozor na přehnojení, zejména dusíkatými hnojivy.

Vyčerpali jsme pouze zlomek sortimentu, který můžete na svých zahradách uplatnit. Proto se v některém z příštích článků můžete těšit na další záhonové vytrvalce.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com

Komentáře

Načítám komentáře...