Nenechte, aby vaše papriky zničili škůdci nebo choroby


Autor: Thinkstockphotos.com
I když jsou naše klimatické podmínky pro pěstování paprik vhodné, může se vyskytnout řada činitelů, kteří vám mohou pěstování velmi znepříjemnit. Proto je potřeba se na ně připravit.
Choroby, na které je potřeba si dát pozor
Autor: Thinkstockphotos.com
Papriky mohou být napadeny i nebezpečnou karanténní chorobou, virovou bronzovitostí rajčete. Ta zpomaluje růst a může vést až k úhynu rostlinek, dalším projevem choroby jsou různobarevné skvrny na plodech. Takto napadené rostliny ihned zlikvidujte!
Další nebezpečná karanténní choroba se nazývá bakteriální skvrnitost papriky a rajčete, ta způsobuje praskající nekrotické skvrny na plodech a listech a jejich následný opad.
ČTĚTE TAKÉ:
Autor: Thinkstockphotos.com
Co pěstitele paprik může ještě potkat, je nepříjemná hniloba kořenů a kořenového krčku. Zde je nutné pravidelně střídat stanoviště a likvidovat napadené části rostlin. Pokud se na vašich rostlinách objeví tato hniloba, je vhodné půdu po sezoně vydesinfikovat např. provápněním.
Papriky může napadnout i řada škůdců
Nejčastěji jde o mšice, ty rostliny nejen vysávají, ale mohou na ně přenést i různé virózy. Kvůli možnému výskytu mšice řešetlákové je vhodné použít například přípravek Mospilan 20 SP.
Dalším škůdcem, který se projevuje jemnými pavučinkami, jsou svilušky. Pokud naleznete na částech rostliny drobný trus, jedná se o třásněnky. Drobné bílé mušky se nazývají molice a papriky patří taktéž k jejich pochoutce.
Autor: Thinkstockphotos.com
Papriky a jejich fyziologické poruchy
Nejzávažnější fyziologickou poruchou je tzv. nekróza, jedná se o nedostatek vápníku a následné odumírání květních konců plodů, rostlina se začne deformovat nebo přestane růst. Tato porucha se může objevit dokonce i u rostlin, které mají půdu vápníkem dostatečně zásobenou. Rostlina tento vápník však nepřijímá, nejčastěji proto, že půdu zavlažujete nepravidelně nebo málo. Dalším důvodem může být i nadbytečné množství dusíku a draslíku v půdě.
Další poruchy mohu být buď genetického původu, dále z důvodu špatného opylení, nebo teplého, či naopak chladného počasí v období květu.
Článek vznikl ve spolupráci s Semena-rostliny.cz a Pestovani.in
Titulní foto: Thinkstockphotos.com








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...