Řez ovocných stromů: višně


Autor: Thinkstockphotos.com
Višeň vytváří velké množství větví a výhonů, které zahušťují korunu. Patří ke stromům, které nemají velké nároky na údržbu řezem. Méně náročné jsou už jen třešně.
Višně jsou typické svou převislou korunou, kterou vídáme častěji na zahradách. Existují také vzpřímené druhy. Převisle rostoucí je neznámější odrůda Morela pozdní. Favorit je typická odrůda se vzpřímeným růstem.
Autor: Thinkstockphotos.com
ČTĚTE TAKÉ:
- Rychlení rostlin není věda
- Vypěstujte si i vy doma své bylinky
- Hydroponie – pěstování rostlin bez zeminy
Jestliže máte menší zahradu, pak doporučujeme višni tvarovat do pyramidálního tvaru koruny. Odříznutím středu koruny strom prosvětlíte a bude také lépe dostupná pro sklizeň.
Převislé odrůdy mají tendenci vytvářet dlouhé, šlahounovité větve. Pro zvýšení úrody tyto tenké větve zakraťte na výše rostoucí větvičku nebo růstový pupen.
Zmlazovací řez – provádíme jednou za tři roky. Višně mají tendenci vytvářet velké množství holých tenkých větví, tzv. vlasatostí. U odrůd se sklonem k vyholování je nutné zkracování všech dlouhých a odplozených výhonů. U peckovin se tento řez provádí po sklizni. Zmlazovacím řezem zvýšíme úrodnost stromu. Je to řez invazivní. Hluboký. Může se provádět až do pětiletého dřeva. Při hlubokém zmlazovacím řezu můžete řezat až do dvanáctiletého dřeva. Efektivnost zmlazovacího dřeva uvidíte pouze u zdravých stromů.
Autor: Thinkstockphotos.com
Zahnův řez – má několik zásad, které je potřeba dodržet. Můžeme ho použít u všech peckovin. U tohoto stylu řezu nehrozí klejotok, zlepší se jím zdravotní stav stromu a řezné rány se rychleji hojí. Tento řez provádíme na počátku kvetení stromů. Postranní větve by neměly být silnější než polovina průměru hlavní větve. Větve řežeme ostrým nožem a důkladně. Rány po odřezaných větvích začistíme nožem a zatřeme štěpařským voskem. Zkracujeme větve, které nejsou vhodné do tvarované koruny. Ty zkrátíme na aktivní čípky. Tyto zakrácené nevhodné větve přelijí sílu do větví, které chceme, aby dělaly korunu. Tyto větve během 2–3 let zesílí.
U peckovin nikdy neprovádějte řez v zimním – klidovém období stromu.
Co je to klejotok? Klejotok je průsvitná hmota vytékající z poraněného kmene, někdy i plodu stromu. Může být projevem infekce, nebo po napadení borky stromu hmyzem. Kolem klejotoku je strom postižen jako při rakovině stromů. Na meruňkách se klejotok často vyskytuje z toho důvodu, že byly vysazeny v oblasti, která jim nesvědčí. Při vytékání této hmoty podobné pryskyřici větve často usychají a odumírají. Klejotoku se nezbavíme tím, že stromu ošetříme ránu voskem. Je třeba najít příčinu výskytu. Doplnit stromu potřebné živiny. Omezte dusíkatá hnojiva. Prokypřete půdu kolem kmene stromu. Je nutné provádět správně řez stromu. Při řezu zbytečně nepoškodit kmen ani kůru stromu.
Článek vznikl ve spolupráci s Semena-rostliny.cz a Pestovani.in








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...