Přírodní aspirin – tužebník jilmový


Autor: Ing. Zuzana Švábenská
Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria) je skromná bylinka rostoucí planě v Asii a v Evropě. Najdeme ho tam, kde je vlhko, na březích řek a rybníků, na vlhkých loukách či podmáčených mezích.
Pokud byste se rozhodli pěstovat ho na zahradě, můžete si sazenice zakoupit nebo oddělit z volně rostoucích rostlin z přírody. Pokud splníte základní podmínku na vlhko, můžete ho pěstovat na slunném i polostinném stanovišti.
Autor: Ing. Zuzana Švábenská
ČTĚTE TAKÉ:
Léčebné účinky
Tužebník je vynikající močopudná bylina, navíc podporuje tvorbu potu, a odvádí tak škodlivé zplodiny z organismu. Používá se při infekčních onemocněních, zejména chřipkách a různých jiných onemocněních, která jsou doprovázena horečkami. Snižuje horečku a tlumí bolesti. Léčí revmatické obtíže a dnu (podporuje vylučování solí z organismu), zlepšuje zažívání, zmírňuje překyselení žaludku, léčí žaludeční vředy a gastritidu. Zevně se používá k očním výplachům a při zánětu spojivek. Obklady z tužebníku se dávají na klouby postižené revmatickými a artritickými bolestmi. Zlepšení alergických potíží, zejména u pylových alergií, zaznamenali někteří pacienti při pravidelném pití nálevu. Z tužebníku se vyrábí tinktura nebo nálev, který využijeme ve formě čaje nebo k obkladům. Čaj pijeme horký, na detoxikaci organismu minimálně 0,5 – 1 litr denně.
Nežádoucí účinky
Autor: Ing. Zuzana Švábenská
Zajímavosti
Z pupenů se extrahují vonné látky, které slouží k výrobě parfémů. V kuchyni mohou hospodyňky použít tužebník k dochucení ovocných vín nebo pivních speciálů, kořen slouží k výrobě černého barviva na textil.








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...