Co nám teď kvete: Česnek


Autor: Shutterstock.com
Štiplavá chuť na jazyku, vzpomínky na bramboračku, bramboráky, topinky. To jsou synonyma pro slovo česnek. Jenže stále víc se u nás prosazuje jako okrasná květina. Nejvíce asi česnek obrovský.
Okrasných česneků existuje na světě ohromné množství. Asi 500 druhů doplňuje velké množství poddruhů a kultivarů. Na našich zahradách se nejčastěji setkáme s česnekem obrovským, karatavským, zlatým či azurovým.
Nenáročně na suchu
Autor: Shutterstock.com
Jak hluboko je sázet, vám asi neporadíme. Záleží na velikosti cibule. Třeba česnek obrovský má cibule i deset centimetrů v průměru, takže ty zákonitě musí hlouběji. Cibule jsou mrazuvzdorné (u většiny kultivarů), a tak se nemusí na zimu vyrývat ze země. Ale je lepší, pokud překryjete půdu chvojím.
Na skalkách nám právě kvetou krásné převislé květy řebčíku královského, květiny, kterou v Turecku, Afghánistánu nebo Kašmíru najdete kvést planě ...Mohlo by vás zajímat
Co nám teď kvete: Řebčík královský
Nevoní
Velkou výhodou okrasných česneků je jejich vůně. Není sice tak výrazná, jako u kuchyňského česneku, ale i tak se nelíbí hrabošům. Myši, krtci a další havěť, která si ráda pochutnává na vašich květinách, se jim tedy vyhne raději obloukem.
Autor: Shutterstock.com
Česneku se nejlépe daří ve společnosti dalších suchomilných rostlin. Na skalkách ho tak sázejte třeba poblíž levandule nebo skvěle doplní okrasné trávy.
Starost o česnek je minimální. Po odkvětu zežloutnou růžice přízemních listů, ty pak odřízněte. Hnojí se po odkvětu, který ale není třeba i v jeho suchém stavu odstraňovat. Nijak rostlině nevadí a vytváří zajímavou kompozici i na podzim.
Foto: Shutterstock.com








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...