Trnka obecná láká ťuhýky a strnady

Trnka obecná

Autor: Shutterstock.com

Možná si říkáte, zase jedno trnité houští, které je vám vnucováno na zahradu kvůli superzdravým kuličkám. Ale ne, na trnku se dneska podíváme trochu jinak.

Plody trnky obecné jsou opravdu zdravé, a když je sesbíráte až po prvních mrazících, nebudou chutnat ani tak trpce. Kdo nechce čekat, nebo se bojí náletu hladového ptactva, může je sklidit už koncem října a uskladnit v mrazáku. Máte-li zájem o recept na výborné trnkové víno a likér, přečtěte si náš starší článek:

Mohlo by vás zajímat

Trnku ale nemusíte zatracovat, i když vás její plody ke konzumaci nelákají. Existuje totiž více důvodů, proč si tento trnitý keř vysadit na zahradu:

1. Je nenáročný

Trnka obecná může fungovat v živém plotu, ale i jako solitér nebo větrolam. Poroste na slunci i v polostínu a dobře odolává suchu a mrazu. Výhodou je, že se o ni nemusíte nijak starat, samozřejmě kromě pravidelného zastřihávání. Nevyžaduje postřiky ani hnojení, a tak ji ocení zejména pěstitelé, kteří nechtějí na svém pozemku používat žádnou chemii.

2. Ekologicky na sebe váže ptáky i motýly

S trnkou bude na zahradě živo. Tmavomodré kuličky jsou výživnou zimní potravou pro ptáky, někteří si v keři rádi rovnou zhotoví hnízdo. V trnce s oblibou hnízdí ťuhýk nebo strnad. Na jaře keř zase přiláká nejrůznější druhy motýlů, kteří si pochutnají na sladkém nektaru z květů.

3. Na jaře se obsype bílými květy

Keře trnky učarují půvabnými sněhobílými květy, které vám zjara dopřejí téměř pohádkovou podívanou. Z květů obsahujících flavonové glykosidy a třísloviny se dá připravit lahodný čaj, jenž pomáhá při zácpě i nachlazení a má mírně močopudné účinky.

Komentáře

Načítám komentáře...