Nevěstin závoj: rostlina nejen pro nevěsty

Nevěstin závoj

Autor: Shutterstock.com

Šater latnatý je známý spíše pod názvem nevěstin závoj. Přezdívku si vysloužil díky záplavě drobných bílých kvítků, které připomínají krajky zdobící svatební róby. Často se využívá jako doplněk vázaných kytic, ale dá se pěstovat i v okrasné zahradě.

Odrůdy šateru latnatého se liší výškou, košatostí i barvou květů. Kromě bílého "závojíku" vás šater může těšit něžnými kvítky růžovými - plné růžové květy nabízí například odrůda Flamingo. Šater latnatý se obvykle pěstuje k řezu či sušení, pěkně vypadá i v záhonech nebo v nádobách. Jejich jediná nevýhoda je, že odkvétají postupně a odstřihávání uschlých drobných kvítků je časově náročné, ne-li nemožné. Bez květů rostlina navíc nevypadá moc hezky, takže pro šatery určené k řezu byste měli najít takové místo, kde nebudou moc na očích.

Nevěstin závoj

Autor: Shutterstock.com

Šaterů ovšem existuje více druhů. Nízké, převislé nebo plazivé šatery vyniknou na skalkách a suchých zídkách jako součást okrasné zahrady. Poduškovitý šater himalájský se chlubí růžově žilkovanými květy a dorůstá výšky pouhých 7 cm. O něco vyšší šater plazivý vytváří husté porosty plné malých nafialovělých kvítků. Je vhodnou rostlinou pro skalničkáře - začátečníky, stačí mu sušší, až kamenitá půda a slunné či polostinné stanoviště.

Šatery obecně potřebují ke zdárnému vývoji propustnou hlinitopísčitou půdu se zásaditější reakcí, potřeba zálivky se ale liší v závislosti na druhu; rostliny určené pro skalky a zídky budou logicky vyžadovat méně vláhy než jejich příbuzné pěstované v záhonech pro řez.

Nevěstin závoj

Autor: Shutterstock.com

Ne každému se zdaří vypěstovat šater ze semínek, mnohem jednodušší je zakoupit vzrostlé sazeničky a vysadit je na záhon ve zhruba půlmetrovém sponu. To můžete udělat ještě teď v červenci. Myslete na to, že rostlina kolem sebe potřebuje dostatek místa, na menší skalku jako doplněk dalších rostlin vám klidně bude stačit jen jedna. Pokud ale chcete z plazivého druhu šateru vytvořit kvetoucí koberec, doporučuje se vysadit 7-9 kusů na m². Vždycky se ale raději zeptejte v zahradnictví, u různých kultivarů se doporučení mohou lišit.

Komentáře

Načítám komentáře...