Voděnka neboli poděnka - blázen mezi pokojovkami

Voděnka poděnka
Tradescantia albiflora

Autor: Shutterstock.com

Za našeho dětství mívala doma voděnku skoro každá babička. Protože tato převislá rostlinka rostla jako blázen, říkalo se jí blázen. Jednu dobu se na ni zcela zapomnělo, ale dnes ji opět můžete sehnat, a hned v řadě variací s různě vybarvenými listy.

Protože má voděnka či poděnka řadu lidových názvů, bezpečně ji najdete pod termínem Tradescantia. Odborný název jí přidělil zahradník John Tradescant, který ji na přelomu 16. a 17. století pěstoval na anglickém dvoře.

Na první pohled není voděnka nijak zajímavá, ale bude vám vděčnou společnicí, pokud chcete mít v bytě něco zeleného, a přitom nejste žádní zkušení pěstitelé. Voděnka totiž kromě pravidelné zálivky nic moc nepotřebuje. Roste jako z vody, a to doslova - prospívá i ve vodě bez zeminy a lze ji pěstovat hydroponicky. Jediné, co jí může vážně uškodit, je přímé slunce. Hodí se proto spíš do koutů, kde je trochu stín. Postavíte ji na skříň nebo na polici a jen čekáte, až se bujně rozroste.

Voděnka poděnka
Tradescantia spathacea

Autor: Shutterstock.com

Původním druhem dovezeným z Mexika byla Tradescantia albiflora, která kvete jednou či dvakrát do roka nenápadným bílým květem. Dneska však existuje spousta kultivarů, jež se od sebe liší nejen květenstvím, ale také barvou, tvarem a kresbou listů. Kvůli nim si ostatně voděnku pořizujeme v první řadě, protože kvítky bývají nevýrazné. Obecně platí, že červenolisté voděnky a druhy s výraznější kresbou na listech potřebují více světla a na pěstování jsou o něco náročnější.

Voděnka vás překvapí snadným rozmnožováním. Prostě uříznete stonek a postavíte ho do vázy s vodou, kde spolehlivě zakoření. Řízek s kořínky pak zasadíte do směsi vlhké rašeliny a písku.

Voděnka poděnka
Tradescantia zebrina

Autor: Shutterstock.com

Pokud voděnku neseženete ve vašem zahradnictví, rozhlédněte se po ní na internetu. Je hodně odolná a cestu k vám domů bez problémů přežije i v podobě řízků obalených vlhkým ubrouskem a zajištěných igelitem. Pokud se voděnka tváří unaveně a žloutnou jí listy, zvyšte zálivku. Prospěje jí rosení, i když k jejímu zdatnému růstu není úplně nezbytné.

Komentáře

Načítám komentáře...