Višeň chloupkatá: plody sice nejsou jedlé, ale květy se objeví už v listopadu

Višeň chloupkatá
Prunus subhirtella

Autor: Shutterstock.com

Rod Prunus zahrnuje více než 400 druhů dřevin, z nichž některé nesou oblíbené jedlé plody. Třeba třešně, švestky, broskve nebo i trnky. Stromek s latinským názvem Prunus subhirtella je naproti tomu spíše pro okrasu, jeho plody konzumují jenom ptáci. Zato nás ale potěší květy v zimním období, kdy zahrada vyhlíží nehostinně až smutně.

České názvosloví je v případě této rostliny poněkud nejednoznačné, můžete se setkat s označením "višeň chloupkatá", ale také "slivoň chloupkatá", nebo dokonce "třešeň chloupkatá". Alespoň v přívlastku panuje shoda, a to díky jemným chloupkům na spodní straně listů.

Ačkoli se višeň chloupkatá větví nízko nad zemí a svou strukturou připomíná spíše keř, může dorůst výšky 3 až 4 metrů, a potřebuje proto dostatek místa. Dařit se jí bude především v teplejších oblastech, naopak v mrazových kotlinách či na nechráněných místech směřujících k severu se neujme snadno. Když je navíc půda zamokřená a v zimě zamrzá, strom může rovnou odumřít. Nejlepším stanovištěm je pro višeň chloupkatou chráněné místo v jižní části zahrady, například u plotu či u zdi domu.

Višeň chloupkatá
Prunus subhirtella

Autor: Shutterstock.com

Na višni chloupkaté je nejvíce oceňováno květenství, které se v případě mírné zimy může objevit už koncem listopadu. Drobné bílorůžové kvítky obsypou holé větve a přestože třeba zmrznou, při oteplení jsou nahrazeny novými. Strom tak zdobí zahradu doslova celou zimu.

Na jaře se ke květům slétne hmyz a postupně se utvářejí malé oválné peckovice červené až černé barvy. Pro člověka sice nejsou jedovaté, ale chutnat vám nebudou. Plody proto slouží opět jen jako dekorace, ale zároveň jsou výtečným zpestřením jídelníčku ptactva.

Komentáře

Načítám komentáře...