Jedlička může růst i na vaší zahradě, když zvolíte správný druh

Jedle kavkazská
Jedle kavkazská

Autor: Shutterstock.com

Ze všech vánočních stromků je jedlička tím nejdražším, ale také nejvíce oceňovaným. Vydrží dlouho krásná, téměř neopadává. Určitě by bylo hezké mít jednu přímo na zahradě. Jenomže to není tak jednoduché.

U nás původní jedle bělokorá je poměrně citlivý strom, kterému svědčí spíš prostředí podhorských strání než zahrada v městské zástavbě. Navíc hluboce koření a dorůstá výšky až 45 metrů, takže po letech už nebude zrovna praktickou chloubou. Existují ale jiné druhy jedlí, jež jsou nižší a odolnější.

Jedle kavkazská

Prospívá ve vlhčí, propustné půdě, ideálně s neutrálním až mírně kyselým Ph. V zahradách a parcích dorůstá výšky 12 až 18 metrů a stává se působivým solitérem. Jedle kavkazská je zcela mrazuvzdorná, měla by být však chráněna před studeným větrem. Sehnat se dají i zakrslé kultivary, které se hodí do menších zahrádek.

Jedle ojíněná

Jedle
Jedle ojíněná Violacea

Autor: Shutterstock.com

Není náročná na půdní reakci, potřebuje jen zeminu propustnou, vlhčí a živnou. Jedle ojíněná roste pomalu a běžně dosahuje výšky jen 6 až 10 m. Zajímavé jsou kultivary se stříbřitými jehlicemi (Violacea, Argentea), které po celý rok vypadají, jako by se na nich usadila jinovatka.

Jedle španělská

Jedle
Jedle španělská

Autor: Shutterstock.com

Vyskytuje se v horských oblastech jižního Španělska, ve volné přírodě je však k vidění stále méně. Je citlivá ke znečištěnému ovzduší, takže je potřeba ji pěstovat skutečně v čistém prostředí venkova. Ačkoli jedle španělská snáší mrazy do -27 °C, ve středoevropských podmínkách potřebuje teplejší polohu a chráněné stanoviště.

Jedle korejská

Jedle
Jedle korejská

Autor: Shutterstock.com

Jedle
Jedle korejská

Autor: Shutterstock.com

Patří k nejnižším druhům jedlí, nejmenší kultivary se dají vysadit i na skalky. Jedle korejská zaujme dekorativními namodralými šiškami, jejichž barva se v průběhu roku mění na hnědou. Této jedličce vyhovuje mírný stín a vlhčí neutrální půda, v zásadité jí žloutnou či rovnou opadávají jehlice. Dá se úspěšně pěstovat i v nádobě.

Komentáře

Načítám komentáře...